Türk Dünyası

Dört kişi gözaltına alındı – Türkiye Haberleri

Kırgızistan’da Devlet Kontrolü Ele Geçirme Suçlamasıyla Yargı Kararı Verildi

Kırgızistan’da devlet kontrolünü ele geçirme planları yaptıkları iddiasıyla suçlanan bazı kişiler hakkında yargı kararı verildi. Devletin Milli Güvenlik Komitesi (SCNS) araştırmacıları talebi üzerine, Eldik Kenesh partisi başkanı Roza Nurmatova ve Sınır Halk Derneği üyesi Gulzhigit Isakov tutuklandı. 21 Haziran’a kadar tutuklu kalmaları kararlaştırıldı. İki diğer şüphelinin ismi rapor edilmedi.

Kyrgyz National University öğretmeni Cholponbek Sydykbaev ise araştırmacıların talebi üzerine ev hapsine alındı. Suçlamalar, şüphelilerin devlete karşı ayaklanma ve itaatsizlik eylemleri planladıklarını, sonrasında da zorla iktidarı ele geçirmek için faaliyet gösterdiklerini belirtiyor.

SCNS, bu örgüte ülkedeki birçok sosyal ve bölgesel gruptan 100’den fazla kişinin dahil olduğunu bildirdi. Örgüt liderinin Eldik Kenesh siyasi partisi başkanı N.R.S. olduğu açıklandı. Şüphelilerin suçlu bulunması durumunda, Kırgızistan’da hüküm giyenlerin ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecekleri bildirildi.

Bu haber, ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu