Sağlık

Eksikliği saçlarda yoğun kepek ve kaşıntıya neden oluyor!

Güçlü ve canlı gözüken saçlara sahip olmanın sırrı aslında yaşam kalitesi ve çevresel faktörlere dayanır. Yoğun iş stresi ve hayat koşuşturmacası, kötü beslenme alışkanlıkları, vitamin eksikliği, yetersiz su alımı, sigara, alkol, düzensiz uyku, hava kirliliği, saçların fazla ısıya maruz kalması gibi zararlı faktörlerin saç sağlığınız üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabilir.

Vitamin eksikliği, saç sağlığını direkt olarak etkileyebilir. Yoğun hayat temposu yüzünden düzenli beslenmeye zaman ayırmak çoğu zaman mümkün olmaz. Bu nedenle tüketilen besinlerden alınan vitaminler, vücudunuzun gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kalabilir. Buna bağlı olarak saçlarınızda cansızlık, seyrekleşme ve saç dökülmesi ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesine karşı saç için vitaminler kullanılabilir. Saça iyi gelen vitaminler konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Böylece saç dökülmesi yaşayan kişiler hangi vitamin eksikliği saç dökülmesi yapıyor bunu öğrenerek, saç için vitaminler sayesinde bu problemin önüne geçebilir.

Saç için vitaminler çok çeşitlidir. A vitamini, D vitamini, B vitamini, E vitamini, çinko ve demir bunlardan bazılarıdır. Her bir vitaminin vücutta farklı görev ve işlevleri vardır. Vitamin eksikliği kadar vitamin fazlalığının da vücuda ve saçlara zararı olduğu unutulmamalıdır.

Vücudunuzda hangi vitaminin ne kadar miktarda eksik olduğuna doktor tarafından karar verilir. Tam teşekküllü bir hastanede yapılan kan tahlili ve tetkikler sonucunda eksik olan vitaminlerin takviyesi doktorunuz tarafından önerilir. Saçı besleyen vitaminler tablet halinde olabileceği gibi, saç bakım ürünleri içerisinde de bulunabilir.

A Vitamini 
A vitamini, vücudumuzdaki tüm hücrelerin gelişimine destek sağlamasının yanı sıra, antioksidan etkisi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunur. Saç, göz, deri, kemik karaciğer gibi diğer tüm organların gelişimini destekler. Saçların nem dengesini korumaya yardımcı olur.

Sebum üretimi sayesinde saç köklerini ve saç derisini beslenmesine katkı sağlar. A vitamini eksikliği, saç derisinde kaşıntı, kepeklenmeye neden olabilir. Fazla alınan A vitamini, vücutta toksisite yaratarak karaciğere zarar verebilir. A vitamini bulunan besinler arasında sebzeler, yumurta ve süt ürünleri ön plana çıkabilir. Bu besinlerin uygun miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

A vitamini içeren besinler nelerdir? 
Tam Yağlı Süt
Tereyağı
Yumurta sarısı
Balkabağı
Tatlı patates
Lahana
Havuç

Ispanak
Kuru kayısı
Brokoli
Kırmızı biber
Yulaf ezmesi
Fesleğen
Mango

 

 

Pools Plus Cyprus


>Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu