Teknoloji

Elektrikli araçlara otomatik şarj robotu

Hyundai Motor Grubu, elektrikli araçlar (EV) için otomatik şarj robotu (ACR) geliştirdi. Ürettiği otomobiller gibi geliştirdiği yeni teknolojilerle de endüstriye öncülük eden Hyundai, elektrikli otomobillerin şarj bağlantı noktasındaki erişebilirlik sorunlarını da ortadan kaldırmış oluyor. Otomatik Şarj Robotu, şarj işlemi için istasyona gelen araca kabloyu otomatik olarak takarken aynı şekilde şarj tamamlandığında da kabloyu araçtan çıkarıyor. Yapay bir zeka ile çalışan bu robot, araç tamamen park konumuna geldiğinde şarj portunu açmak için araçla iletişim kuruyor ve içine monte edilmiş bir 3D kamera aracılığıyla tam konumu ve açıyı hesaplıyor.

Yakında tanıtım yapılacak

Robot daha sonra şarj cihazını alarak aracın şarj portuna sabitliyor ve şarj seansını başlatıyor. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarj cihazını çıkarabiliyor. Hatta aracın tekrar hareket edebilmesi için şarj portunun kapağını da kapatıyor. ACR, özellikle karanlık ortamlarda şarj işlemini daha kolay ve rahat hale getirmeye yardımcı olacak. Aynı zamanda bu kablolar, yüksek hızlı şarj için olduğundan daha kalın ve ağırdır. Özellikle kadın ve engelli kişilerin daha hareket edebilmeleri için bu tip robotlar yakın gelecekte insanlığa daha fazla yardımcı olacak. Çoğu EV şarj cihazı, açık havada ve korunaksız olarak hizmet veriyor. Tüm bu olumsuz hava şartlarını ve ağır kabloları göz önüne alarak değerlendiren Hyundai mühendisleri, Kore’deki Ar-Ge merkezinde bir elektrikli araç şarj istasyonu kurdu ve robotoun çeşitli koşullardaki performansını değerlendirdi. Ayrıca mühendisler, robotun araçları algılaması ve olası kazaları önlemesi için de lazerli sensörlerden faydalanıyor.

ACR, 31 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında 2023 Seoul Mobility Show’da sergilenecek ve daha sonra seri üretime geçerek dünyanın bir çok ülkesinde şarj istasyonlarda kullanılmaya başlanacak.

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: UZAY35/CNN/NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Elektrikli araçları kullanmak günümüzde oldukça popüler hale geldi. Fakat bu araçların şarjı bitiyorsa şarj işlemi oldukça uğraştırıcı olabiliyor. Otomatik şarj robotları, elektrikli araç kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlıyor.

Otomatik şarj robotları, yüksek teknolojiye sahip ve özel olarak tasarlanmış cihazlardır. Bu robotlar, elektrikli araçların şarj edilmesi için tasarlanmıştır. Arabanızı garajınıza park ettiğinizde, otomatik şarj robotu devreye giriyor ve aracınızın şarj işlemini gerçekleştiriyor.

Bu robotlar, araçların şarj edilmesi için gerekli olan tüm ekipmanlara sahiptir. Bunlar arasında şarj kablosu, şarj istasyonu ve enerji kaynağı yer alır. Otomatik şarj robotları, araçların en uygun şarj seviyesine ulaştıklarında şarj işlemini otomatik olarak durdurur. Aynı zamanda, araçlar tam şarj olduktan sonra şarj işlemini de tamamlar.

Otomatik şarj robotları, kullanıcılar için birçok avantaj sağlar. Bu robotlar, elektrikli araç kullanıcılarının şarj işlemini manuel olarak yapmalarına gerek kalmaz. Bu da kullanıcıların araçlarını şarj etmek için zaman ve enerji harcamalarını engeller.

Ayrıca, otomatik şarj robotları uzaktan kontrol edilebilir. Bu özellik, kullanıcıların araçlarını herhangi bir uzaktan yerden şarj edebilmelerini sağlar. Kullanıcılar, robotu cep telefonlarından veya tabletlerinden kontrol edebilirler. Bu özellik, kullanıcıların araçlarını herhangi bir yerden şarj etmelerine olanak sağlar.

Otomatik şarj robotları ayrıca, yer kazandırır. Garajınızda yer tasarrufu yapmanızı sağlayan bu robotlar, tavan veya duvar gibi dikey alanları kullanır. Bu da kullanıcıların araçlarını park ederken daha fazla yerleri olmasını sağlar.

Otomatik şarj robotları aynı zamanda güvenli bir şekilde tasarlanmıştır. Bu robotlar, güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. Örneğin, robotlar araçların tam olarak park edilip edilmediğini kontrol edebilirler. Ayrıca, robotlar aşırı ısınma veya arızalı bir şarj kablosu gibi durumlarda otomatik olarak işlemleri durdurabilirler.

Sonuç olarak, otomatik şarj robotları, elektrikli araç kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmiş harika bir teknolojidir. Bu robotlar, araçlarını şarj etmek için zaman ve enerji harcamaktan kurtulmak isteyen kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlarlar. Ayrıca, kullanıcılar araçlarını herhangi bir uzaktan yerden şarj edebilirler. Otomatik şarj robotları, mükemmel bir yatırım seçeneği ve geleceğin çevre dostu teknolojilerinden biridir.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu