Kültür & Sanat

En İyi Tarantino Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 20 Tarantino Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Tarantino Filmleri

1- Pulp Fiction / Ucuz Roman 

Imdb Puanı: 8.9 

Senaryosunu Quentin Tarantino ile Roger Avary’nin yazdığı Ucuz Roman, tüm zamanların en çok izlenen 50 filminden biri oldu. 1989 yılında gösterime giren film boksörler, banka soyguncuları ve çete liderlerinin hayatından kesitler sunuyor.

Pulp Fiction 8 milyon dolar bütçeyle çekildi. Haftalarca gösterimde kalan film yaklaşık 215 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Cannes Film Festivalinde En İyi film ödülünü alan Pulp Fiction’un oyuncu kadrosunda şu isimler yer alıyor: Bruce Willis, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Amanda Plummer, Tim Roth ve John Travolta. 

2- Kill Bill: The Whole Bloody Affair 

Imdb Puanı: 8.8 

Kill Bill serisinin anime versiyonu olan The Whole Bloody Affair 2011 yılında gösterime girdi. 

3- Django Unchained / Zincirsiz 

Imdb Puanı: 8.4 

Spagetti Western türündeki filmde ırkçılık, ayrımcılık, sosyal eşitsizlik gibi evrensel sorunlar mercek altına alınıyor. Köle gibi alınıp satılan Afro American’ların yaşadıkları baskıyı beyaz perdeye taşıyan Quentin Tarantino, bu filmle En İyi Senaryo Oscarını kazandı. IMDB Top 250 listesinin 58. sırasında yer alan filmin kazandığı diğer ödüller şunlardır: 

Uluslararası AACTA En İyi Senaryo Ödülü

 David di Donatello En İyi Yabancı Film Ödülü

 Altın Küre En İyi Senaryo Ödülü

 En İyi WTF Anı Dalında MTV Sinema Filmi Ödülü 

4- Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi 

Imdb Puanı: 8.3

2. Dünya Savaşını farklı bir açıdan ele alan Ingiorious Basterds filmi, Adolf Hitler’e suikast düzenlemek için kurulmuş bir çeteyi anlatıyor. Film çekimleri Paris, New York ve Londra’da gerçekleşti. 

Soysuzlar Çetesinin bal rollerinde yer alan isimler: 

 Diana Kruger 

 Christoph Waltz

 Brad Pitt 

 Eli Roth 

 Michael Fassbender 

 Daniel Brühl 

 Samuel Jackson 

5- Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekler 

Imdb Puanı: 8.3 

B Sınıfı bir film olan Rezervuar Köpekler, bir elmas mağazasını soymak için bir araya gelmiş suçluların bir gününü anlatıyor. Her hırsızın kod adı bir renktir. Harvey Keitel’ın canlandırdığı Lawrence Dimmick’n rengi Beyaz, Michael Madsen’ın hayat verdiği Victor Vega’nın rengi ise Sarıdır. 

Tüm renkler belirlendikten sonra mağazaya giren soyguncular çok geçmeden aralarında bir köstebek olduğunu fark eder. Polislerin olay yerine intikal etmesi ile birlikte işler çığırından çıkar. Senaryosunu Quentin Tarantino’nun yazdığı Rerzervuar Köpekleri, katıldığı uluslararası festivallerden 9 ödül kazandı. 

6- Kill Bill Vol. 1 

Imdb Puanı: 8.1 

Aksiyon, gerilim, suç türündeki filmde Uma Thurman ”Gelin” karakterine hayat veriyor. Düğünü basan Suikast Çetesi, başta Gelin’in eşi olmak üzere onlarca kişi katleder. Gelin ise ağır yaralı olarak kurtulur. 4 yıl sonra komadan çıktığında ise aklında tek bir şey vardır: İntikam almak. 

Imdb Top 250 Listesinin 175. sırasında yer alan Kill Bill Vol. 1, En İyi Dövüş Sahnesi dalında MTV Film ödülüne layık görüldü. Haftalarca gösterimde kalan yapım dünya genelinde yaklaşık 190 milyon dolar gişe hasılatı elde etmeyi başardı. 

7- Sin City / Günah Şehri 

Imdb Puanı: 8.0 

Sin City, sinema tarihinde daha önce hiç uygulanmamış bir teknikle beyaz perdeye uyarlandı. Frank Miller imzası taşıyan çizgi romandan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez oturuyor. Film, daha gerçekçi olması amaçlanarak siyah beyaz çekilmiştir. Bruce Wills, Jesica Alba, Cara D Biggs ve Samuel Jacksın’ın baş rollerini paylaştığı film 160 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. 

8- Kill Bll Vol. 2 

Imdb Puanı: 8.0 

Senaryosunu Uma Thurman ve Quentin Tarantino’nun yazdığı Kill Bill Vol 2, ilk filmden 1 yıl sonra gösterime girdi. Filmde Bill ve çetesinin peşine düşen Gelin’in yaşadıkları anlatılıyor. 

9- True Romance / Çılgın Romantik: 

Imdb Puanı: 7.9 

Senaristliği Quentin Tarantino’nun üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Tony Scott oturuyor. Suç, dram, romantik türündeki yapımda baş rolleri Christian Slater ve Dennis Hopper paylaşıyor. 

10- The Hateful Eight: 

Imdb Puanı: 7.8 

Spagetti western türündeki film Türkiye’deki sinemalarda ”Nefretlik 8” adıyla gösterildi. Müziklerini Ennio Morricone’un yaptığı The Hateful Eight, BAFTA En İyi Film Müziği ödülüne layık görüldü. 

11- Once Upon a Time… in Hollywood

Imdb Puanı: 7.6 

Brad Pitt ve Leonardo Di Caprio’nun rol aldığı film, Hollywood ve Manson tarikatını konu ediniyor. 

12- Grindhouse 

Imdb Puanı: 7.5 

Türkiye’deki sinemaseverlerin Dehşet Gezegeni adıyla bildiği Grindhouse filminde yaşanan bir patlama sonucu zombiye dönüşen insanlar anlatılıyor. 

13- Natural Born Killers / Katil Doğanlar: 

Imdb Puanı: 7.3 

Senaryosunu Tarantino’nun yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Oliver Stone oturuyor. 1 Golden Glabe adaylığı bulunan Katil Doğanlar 26 Ağustos 1994 tarihinde gösterime girdi. 

14- Gün Batımından Şafağa: 

Imdb: 7.2 

Robert Rodriguez ve Tarantino iş birliğiyle çekilen filmde Harvey Keitel ve Juliette Lewis rol alıyor. 

15- Desperado: 

Imdn 7.2 

Desperado filminde Tarantino konuk oyuncu olarak görev aldı. Meksika’da çekilen filmde bir müzisyenin adım adım katile dönüşmesi anlatılıyor. 

16- Death Proof

Imdb Puanı: 7.0 

Türkiye’deki sinemalarda ”Ölüm Geçirmez” adıyla gösterilen Death Proof’ta Kurt Russell, Dublör lakaplı Mike’i canlandırıyor. 

17- Four Room: 

Imdb Puanı: 6.8 

4 kısa filmden oluşan Four Room’un yönetmen koltuğunda Tarantino, Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez oturuyor. 

18- Sukiyaki Western Django / Düello: 

Imdb Puanı: 6.2 

Aksiyon – Western türündeki filmde Tarantino, Pringo adlı bir suçluyu canlandırıyor. 

19- İlişki Durumu: Kaçamak: 

Imdb Puanı: 6.1 

Tarantino’nun bir sahnede göründüğü yapımda, kadın – erkek ilişkileri mercek altına alınıyor. 

20- Hell Ride: 

Imdb Puanı: 5.1 

Aksiyon macera türündeki film 2008 yılında gösterime girdi. Tarantino’nun yapımcılığını üstlendiği Hell Ride’ın yönetmen koltuğunda Lary Bishop oturuyor. 

Kadın yönetmenler tarafından çekilen en iyi filmler

Kadın yönetmenler tarafından çekilen en iyi filmler

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu