Kültür & Sanat

En İyi Uzay Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Uzay Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Uzay filmlerinin tarihleri oldukça eskiye dayanmaktadır. 1865 yılında Jules Verne tarafından yazılan Aya Yolculuk kitabından esinlenerek çekilen 1902 yapımı Aya Seyahat filmi sinema tarihinde bilinen en eski uzay filmidir. Dizi olarak ise 1965 yılında çekilmeye başlanan ve günümüze kadar devam eden Doctor Who ilk uzay dizisidir. 

Uzay Filmlerinin Serilerinin Özellikleri

Uzay filmleri genel olarak gösterişe bağlı olan filmlerdir. Yeni yaratıkların veya görsel anlamda ihtişamlı olan filmler genel olarak uzay filmlerinden yola çıkılarak yapılmıştır. Alein, Predatör gibi yaratıklar da yine uzay filmlerinin sinemaya kazandırdığı hayali karakterlerdir. 

1 – Yıldız Savaşları Serisi (İMDB Puanı: 8.6)

Uzay filmlerinin en çok bilineni ve en klasik olanmı Star Wars (Yıldız Savaşları) Serisidir. Star Wars filmi bir grup asi gerillanın aksiyon ve gerilim dolu hikayesi ile başlar. Seride sürgün, taht kavgaları ve aile arasındaki, derin ilişkilerde ince detaylarla işlenmiştir. Star Wars serisi 1977’den günümüze kadar 9 film olarak çekilmiştir. 

2 – Yıldızlararası (İMDB Puanı: 8.6)

5.boyut ve kara delik gibi uzay kavramına ilişkin önemli konuları ele alan Yıldızlararası filminde bir babanın çocuklarının geleceği için çıktığı yolculuğu işliyor. Christopher Nolan’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu Yıldızlararası filminin başrolünde Matthew McConaughey ve Anne Hathaway yer alıyor. Yıldızlararası filminde zaman kavramı da derinliğine işleniyor. 

3 – Alien Serisi (İMDB Puanı: 8.4)

Sinema dünyasını kasıp kavuran ve bir ekol yaratan Alien serisi, pek çok filme de ilham kaynağı olmuştur. Dünya’ya dönen bir kargo uçağının içinde çıkan Alien isimli yarataık ile mürettebatın korku ve macera dolu yolculuğunu anlatan serisi toplamda 4 filmden oluşuyor. 

4 – Galaksinin Koruyucuları (İMDB Puanı: 8.1)

Her ne kadar Marvel sinematik evrenini bir parçası olarak görülse de Galaksinin Koruyucuları, seriden bağımsız bir film olarak dikkat çekmektedir. Marvel serisinde kendi filmleri hariç Avengers Infinity War ve End Game filmlerinde boy gösteren Star Lord ve ekibinin güç taşını ele geçirmek için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Bu taşın peşinde bilmedikleri çok güçlü bir düşman daha vardır: Thanos. Film aynı zamanda serinni tamamı uzayda geçen tek filmidir. 

5 – Marslı (İMDB Puanı: 8.0)

Mark Watney, başarılı bir botanikçidir. Aynı zamanda Ares III isimli bir geminin mürettebatında yer alan Watney, bir toz fırtınası sonrasında Mars’a düşer. Kimsenin sağ kalmadığı mürettabata zeka sayesinde hayatta kalmayı başaran Watney, kendine uzayda bir hayat kurar. Aynı zamanda da kurtarılmanın yollarını da bulmak zorundadır. 

6 – Uzay Yolu (İMDB Puanı: 7.9)

Kült uzay filmlerinin arasında yer anlan Star Trek (Uzay Yolu), Atılgan isimli bir uzay gemisinin mürettebatında yer alan genç görevlilerin Şeytani Güçler isimli bir oluşumla mücadelesi ele alınmaktadır. Bu mücadele galaksinin geleceği ile ilgilidir. Ancak galaksinin tüm geleceği James T. Kirk ve Spock isimli iki rakibin elindedir. 

7 – Ay (İMDB Puanı: 7.9)

Astronot Sam Bell, ay tutkunu bir insandır. Bu tutkusu nedeniyle ay adeta onun içkinci evi haline gelmiştir. Ancak bir zaman sonra etrafında gizemli olayların meydana gelmesini fark etmesi ile kendi kendisi ile bir mücadele içine girecektir. Bir bilimkurgu filminin olması yanı sıra psikolojik ögeleri de içinde barındıran Ay flimi bir insanın kendi tutkuları ile yüzleşmesini anlatmaktadır. 

8 – Yasak Bölge 9 (İMDB Puanı: 7.9)

Yasak bölge diğer uzay filmlerinden yanı sıra dünyada geçen bir öyküyü aktarmaktadır. Uzaylılar dünyayı istila etmeyi başarmıştır. Dünyayı ele geçiren uzaylılar kendilerine Güney Afrika’da Disctrict 9 isimli bir yerde konumlanmıştır. Bu durum dünyalıların ise isyan etmesine neden olur ve dünyalılar ile uzaylılar arasında oldukça büyük bir savaşın başlamasına neden olur. Yasak Bölge 9 hem diğer filmlerden düşük bütçe ile hem de az sayıda oyuncu ile çekilmiştir. 

9 – Avatar (İMDB Puanı: 7.8)

Anime ögelerini de içinde barındıran ve aynı isimli çizgi filmden uyarlanan Avatar filmi dünyada büyük ses getirmiştir. Pandora isimli bir gezegende çok önemli bir element keşfedilmiştir. Bu elementi incelemek üzere Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sully, Pandora gezegenine yollanır. Yarı felçli olan Jake Sully iyileşmeye başlar ve Pandora gezegenini kendi dünyalılarından korumak için çetin bir savaşın içinde kendini bulur. 

10 – Apollo 13 (İMDB Puanı: 7.6)

Tom Hanks, Bill Paxton ve Gary Sinise gibi usta oyuncuları bir araya getiren Apollo 13 filmi, uzay gemisinde bir kaza sonucu oksijen tüplerinin patlamasıyla çaresiz duruma düşen bir grup astronotun macerasını anlatmaktadır. Apollo 13 ekibi, hem hava bulmanın bir yolunu hemd egeirye dönüş çarelerini bulmak zorundadırlar. 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu