Teknoloji

ERALP Milli Uzun Menzilli Arama Radarı Hizmete Sunuluyor

Fabrika Kabul Testlerini Tamamlayan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, İDEF 2023’te Sergilenecek

ASELSAN tarafından geliştirilen 500+ kilometre menzilli ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, fabrika kabul testlerini tamamlayarak envantere girişe hazırlanıyor. 25-28 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2023), ASELSAN, haberleşme, hava savunma, aviyonik, elektro-optik, elektronik harp, radar ve insansız sistemler alanındaki yeteneklerini yerli ve yabancı ziyaretçilerle paylaşacak. Şirketin son dönemde dikkat çeken ürünlerinden olan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, fuar kapsamında sergilenecek.

ERALP, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısına sahip bir radar sistemi olup, taktik tekerlekli platformlar üzerinde hızlı bir şekilde kurulum-toplanma yapılabilme özelliğine sahiptir. Yeni nesil radar algoritmaları, sayısal anten mimarisi, elektronik huzme yönlendirme yeteneği ve dağıtılmış GaN yapıya sahip gönderme alma modülleri sayesinde ERALP, tüm hava hedeflerini uzak mesafelerden tespit ve takip edebilmektedir.

ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, dost-düşman tanıma özelliği sayesinde emsallerinin ötesine geçmektedir. Ağ üzerinde çalışma yeteneği sayesinde birden fazla ERALP sistemi tek bir radar gibi davranabilmekte ve “görünmeyeni görünür” hale getirebilmektedir.

Bu sistemle gerçekleştirilen testlerde, Türkiye’nin mevcut erken ihbar radarlarının menzillerini aşan hedef tespiti gerçekleştirilmiştir. ERALP, Türk Hava Kuvvetlerinin farkındalık gücünü yükselterek üst düzeye taşımayı hedeflemektedir.

ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısına sahip olmakla birlikte, Balistik Füzelerin ve düşük RKA’lı (Stealth) hedeflerin (F-35, Su-57, F-22, B2 gibi) uzun menzilden tespit ve takipini sağlamaktadır. Ayrıca, diğer ERALP sistemleriyle veri füzyonu yapabilme ve hedef aktarım özelliklerine sahip olup, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranını desteklemektedir.

ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, S-Bant bant tipine sahip olup, 500km+ menzili ve 10 ton sınıfı taktik tekerlekli araçlarla taşınabilme özellikleriyle öne çıkmaktadır. Aynı zamanda C130/A400M ile de taşınabilme yeteneğine sahip olan sistem, 7/24 çalışma, 30 dakikada kurulum ve toplanma süresi gibi operasyonel ve taktik özelliklere sahiptir.

ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, hava-hava ve hava-yer füzeleri, seyir füzeleri, balistik füzeler, anti-radyasyon silahları, düşük RKA’lı uçaklar ve İHA’lar, helikopterler gibi çeşitli hedefleri tespit edebilme yeteneğine sahiptir.

Savunma sanayi alanındaki yeniliklerin bir örneği olan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, ASELSAN tarafından üretilip geliştirilmiştir ve yakında envantere girecek olan bir milli üründür.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu