Seyahat

Esra Gezginci Esrarengiz Azerbaycan’ın yeni bölümünde Şuşa, Füzuli ve Ağdam’ı ziyaret ediyor

blank

Bir zamanlar şehrin merkezi olan bu yerde Ağdam Dram Tiyatrosu’nun ayakta kalan son kalıntıları karşılıyor beni. 

Sovyet döneminde inşa edilen ve Azerbaycan’ın en büyük tiyatro binalarından biri olan Ağdam Dram Tiyatrosu’ndan geriye sadece bir giriş cephesi kaldı. Dram Tiyatrosu, oteller, havuzlarla birlikte Ağdam’ın en hareketli merkezini oluşturuyordu. Burası açık hava müzesi olarak projelendirildi. 22 buçuk hektar alanda 44 günlük zafer anlatılacak. Yaşanan acılar ve verilen vatan mücadelesinin unutulmaması için, yıkıntılar olduğu gibi korunacak.  

Tiyatro ve müzelerle bezenmiş bir kent olan Ağdam’da Ekmek Müzesi gibi dünyada eşine az rastlanır müzeler de vardı. 

Ağdam’da işgal sırasında Sovyet dönemi yapılar da tahribata uğradı. Bunlardan biri 11983 yılında açılan ve dünyanın ikinci ekmek müzesi olarak bilinen Ağdam Ekmek Müzesi. Geriye sadece bir duvar kalan bu müzede, tarih öncesi dönemden itibaren ekmeğin serüveni anlatılırdı. Müzedeki en eski eser, M.Ö. 7. binyıla ait fosilleşmiş buğday taneleriydi. 1500’den fazla eserin yer aldığı bu müzeden tek kurtarılan da bu buğday taneleri oldu. Ve Azerbaycan Tarih Müzesi’ne taşındı. Müzede sergilenen karasaban, harman tahtası, sap çekme aleti, orak, el değirmeni gibi birçok tarihi eser yok oldu. Gence, Karabağ, Gürcistan, Ermenistan, Dağıstan, Semerkant’ta yapılan ekmek çeşitlerinin sergilendiği müzede, 19. yüzyılda inşa edilmiş bir değirmen ve bir kervansaray da vardı. Değirmen, 1987’de çalışır hale getirilmişti.  

 Kaynak: NTV/CNN

Yorum Yapın

Diğer Haberler

blank
Seyahat

Rusya, Türkiye dahil 19 ülkeye vize kolaylığı sağlayacak – Son Dakika Dünya Haberleri

Söz konusu vatandaşlara 6 aya kadar vize verilmesine karar verilirken, vize kolaylığı sağlanacak ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Çin ve
blank
Seyahat

Hırvatistan Hakkında Her Şey; Hırvatistan Bayrağının Anlamı, Hırvatistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

21.02.2023 17:52 Son Güncelleme: 21.02.2023 17:54 Hırvatistan Hakkında Her Şey  Hırvatistan, resmi adı ile Hırvatistan Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Ülke Orta
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com