Teknoloji

Eurofighter Typhoon savaş uçağının GPS kapasitesi artıyor

Eurofighter Typhoon, DIGAR yükseltmesine sahip ilk uluslararası platform olacak.

Birleşik Krallık merkezli BAE Systems, Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya tarafından ortaklaşa geliştirilen Eurofighter Typhoon savaş uçağının GPS teknolojisini geliştirmek üzere seçildi. Bu bağlamda savaş uçağına DIGAR (Digital GPS Anti-Jam Receiver) sistemi entegre edilecek.

Typhoon savaş uçağına ayrıca, BAE Systems’in yeni GEMVII-6 dijital GPS alıcısı da takılacak. Bu alıcı, DIGAR anten elektroniği ünitesiyle birleştirildiğinde platform, yüksek kapasitede anti-jamming yapabilecek. BAE Systems Navigasyon ve Sensör Sistemleri Direktörü Luke Bishop, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Modern savaş uçakları, GPS mücadele ortamlarında görev başarısı için hassas konumlandırma ve navigasyon verilerine ihtiyaç duyar. DIGAR anten elektroniği ve GEM VII GPS alıcıları, bu önemli platformları GPS zorlu ortamlarında korumak için güvenilir olarak kabul ediliyor ve görev başarısını desteklemek için kullanılıyor.”

Birleşik Krallık ve müttefiklerinin envanterinde bulunan RAF Tornado GR4 savaş uçaklarının Mart 2019 tarihinde tedavülden kaldırılması kararı alınmıştı. 1979’da hizmete giren savaş uçakları, Körfez Savaşı gibi dünya çapında birçok operasyonda yer almıştı. Kararın alınmasının ardından Birleşik Krallık, Tornado’nun hassas vuruş kabiliyetlerini üstlenebilmesi için Typhoon savaş uçağını seçmişti. 2014 yılında 425 milyon euro değerinde Project Centurion geliştirme programını başlatmıştı. Bu program kapsamında bazı yükseltme aşamaları gerçekleştirildi.

  • Phase 1: Çok amaçlı ilk yükseltmeler
  • Phase 2/P2EA: MBDA Meteor füzesi entegrasyonu + Storm Shadow kabiliyeti
  • Phase 3/P3EA: Tam Storm Shadow kabiliyeti + Brimstone füzesi entegrasyonu
  • Phase 4/P4EA: DIGARTM (Dijital GPS Sıkışma Önleyici Alıcı) entegrasyonu

P4EA kapsamında Eurofighter Typhoon savaş uçağına entegre edilecek DIGAR; GPS karıştırıcıları, yanıltıcıları ve radyo frekansı (RF) girişimine karşı uçağın korumasını artıracak. Bu sayede uçağın, RF karıştırıcı sistemlerinin bulunduğu ortamlarda görev yapabilmesini olanaklı kılacaktır.

DIGAR

BAE Systems tarafından geliştirilen DIGAR, havadaki platformlara yönelik Gelişmiş GPS Anti-jam sistemidir. Zorlu ortamlarda üstün karıştırma bağışıklığı sağlamak üzere 16’ya kadar eş zamanlı yönlendirilmiş ışını desteklemektedir. Ayrıca, eş zamanlı L1/L2 bant koruması ve Y Kodu ile M Kodu karıştırma önlemesi sağlamaktadır.

DIGAR (Görsel: BAE Systems)

DIGAR; Typhoon’a entegre edileceği gibi ABD envanterindeki F-16 ve F-15 uçaklarında da kullanılmaktadır. Bahse konu ürün, hava önleme ve kuvvet koruma platformlarında, istihbarat, gözetleme ve keşif uçaklarında, ayrıca insansız hava araçlarında da kullanılabilen bir sistemdir.

İlgili Olarak

Türkiye’nin Eurofighter savaş uçağı talebine Almanya engeli

Melek Cevşen YücelMelek Cevşen Yücel

Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencisi. Savunma sanayii araştırmacısı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu