Türkiye

EYT düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı mı? EYT başvurusu başladı mı, nasıl yapılır?

EYT’de son durum konusu bugünün en sıcak gündemi olarak dikkat çekiyor. Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi nedeniyle 3 haftalık aranın ardından Meclis Genel Kurulu görüşmeleri saat 15:00’da başladı. Meclis’te ilk gündem maddesi EYT oldu. EYT yasa tasarısı öncesinde grup önerileri verildi. EYT’nin yanında deprem gündemi Meclis’in ana başlıkları arasında yer aldı. TBMM Genel Kurulu’nda milyonların beklediği EYT kanun teklifi için görüşmelere geçildi. Yaklaşık 4 saat süren görüşmeler tamamlandı.

EYT YASALAŞTI MI?

TBMM Genel Kurulu’nda, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlara(EYT) ilişkin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı KHK’da Değişikliklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 395 oyla kabul edilerek yasalaştı. Meclis’te açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Mevcut yasa ile yaş şartı, prim ve sigortalılık süresini tamamlayan emekli oluyor. Biz 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan çalışanlar için burada yaş şartını kaldırıyoruz. Yeni bir şart kesinlikle getirmiyoruz” dedi.

EYT RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI MI, NE ZAMAN?

EYT henüz Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmedi. EYT, Meclis’te yasalaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla beraber Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.  Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin EYT süreci ilgili şu bilgileri verdi:
“EYT ile ilgili kanun teklifi yasalaştıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanmasını bekleyeceğiz. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra sosyal güvenlik kurumlarından ’emekli olabilir’ yazısını alacaklar. Ve bu yazıyla birlikte işverenlerine emeklilik dilekçesi verecekler.”

Bakan Vedat Bilgin, düzenlemenin kabul edilmesinin ardından Twitter hesabından paylaşım yaparak, ‘‘Uzun süredir üzerinde çalıştığımız 24 yıllık EYT sorunu artık çözüldü. Emekçilerimize hayırlı olsun!” sözlerini kullandı.

EYT BAŞVURUSU NASIL, NEREDEN YAPILACAK?

Sosyal Güvenlik Kurumu uzun süredir EYT kanunu için hazırlıklarını sürdürüyor. Yıl başından önce borçlanmalarda olduğu gibi sosyal güvenlik merkezleri önünde yığılmalar yaşanmaması için EYT’lilerin emeklilik dilekçelerini e-Devlet üzerinden yapabilmeleri amacıyla gerekli altyapı hazırlandı. EYT’liler, sosyal güvenlik merkezlerine gitmeden emeklilik başvurularını yapabilecekleri gibi, emeklilik ile ilgili tüm işlemleri de buradan takip edebilecekler.

EYT MAAŞI NE ZAMAN YATACAK, BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), normal yıllarda emekli aylığı başvurularını iki hafta içinde sonuçlandırıyor. 28 Şubat tarihinde Meclis’te görüşülerek kabul edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinde EYT’liler Mart’ta başvuracak ve ilk maaşlarını ise Nisan’da almış olacak. Maaşlar, emeklilik için başvuru dilekçesi verildikten sonraki ay başından itibaren ödenmeye başlanacak. Emekliliğe hak kazananların aylıkları kesintisiz ödenecek. Kıdem tazminatı ödemeleri de yapılacak. Ödemelerin zamanı, çalışanın işverenlerle yaptığı anlaşmaya göre değişecek.

2023 EYT MAAŞI NE KADAR?

2023 yılında 2.2 milyon vatandaşın yararlanacağı EYT düzenlemesinin bütçeye toplam yükü 194.4 milyar TL olacak. Mart’ta başvuracak vatandaşlar, 5 bin 811 lira ile 12 bin 389 lira aralığında ortalaması 8 bin 733 TL olan emekli aylığını Nisan ayında alabilecek.

EYT için banka promosyonu olacak mı? EYT'liler de bankalardan emekli promosyonu alabilir mi?

EYT için banka promosyonu olacak mı? EYT’liler de bankalardan emekli promosyonu alabilir mi?

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu