Ekonomi

Fark çok büyük! Giderilirse 7 trilyon dolar gelecek: Çarpıcı rapor…

Moody’s Analytics raporda, “OECD ülkelerinde işgücüne katılımda ve yönetimde cinsiyetler arası farkın kapatılması, küresel ekonomik aktiviteyi yaklaşık yüzde 7 veya bugünün parasıyla yaklaşık 7 trilyon dolar artırabilir” diye yazdı.

ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu, dünyanın ekonomik cinsiyet uçurumunu kapatmasının ‘bu gidişle’ 132 yıl sürebileceğine dair bir uyarıyla başladığı raporunda daha fazla kadının işgücüne katılmasıyla ve verimlilikte bir artış oldukça ekonomik canlanma geleceğini söyledi.

Raporda, daha üretken yönetimsel ve profesyonel roller üstlenen kadınların daha büyük bir kısmının da yardımcı olacağı belirtildi.

Direktörler Dawn Holland ve Katrina Ell’in imzalarının yer aldığı raporda “Ortalama olarak, kadınlar eğitime daha yüksek ön yatırım yapmakta, ancak daha düşük düzeyli ve daha düşük ücretli pozisyonlara girme eğilimindedirler, beceri düzeylerinin altında istihdam edilmektedirler.” denildi.

Moody’s raporunda hesaplamanın, OECD ülkelerindeki 25 ila 64 yaş arasındaki kadınların maaşlarının 2021′de aynı yaş aralığındaki erkek meslektaşlarına eşit olup olmadığını göreceği ücret artışına dayandırıldığı belirtildi.

KADINLARIN ÜSTLENDİĞİ AİLEVİ SORUMLULUKLAR

Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlardaki maaş farkını daraltmanın bu potansiyeli daha da artıracağını belirten analistler, “kadınların üstlendiği ailevi sorumluluklara” ve kadın ile erkek arasındaki ücret farkının temel nedenleri arasında benzer ağ bağlantılarının bulunmamasına işaret etti. Kadınların erkeklere göre daha yüksek standartlarda tutulurken terfi isteme olasılıklarının “daha düşük” olduğunun altını çizdi.

Moody’s, “Sosyal normları değiştirmek uzun ve karmaşık bir süreçtir, ancak esnek çalışma koşullarının uygulanması, uygun fiyatlı çocuk bakımı sağlanması ve ücretli babalık ve babalık izni sağlanması gibi politikalar, değişimi doğru yönde yönlendirmeye yardımcı olur” diye yazdı.

‘AŞIRI NİTELİKLİ’ KADINLAR

Öte yandan Moody’s, OECD ülkelerinde yüksek lisans derecesi veya eşdeğeri bir dereceye sahip olan kadınların sayısının erkeklerinkinden fazla olduğunu, ancak bunun hala orta ve üst düzey yönetim rollerinde önemli ölçüde yetersiz temsil edildiğini söyledi.

Kuruluşa göre bu, kadınların becerilerinin ve zamanının gereğinden az kullanılması ve kadınların tutarlı bir şekilde “yetersiz beceri kazanması” olarak adlandırdıkları durumla sonuçlanıyor.

Moody’s, sonuç olarak, ekonomilerin son 10 yılda kadınları yükseltmede “sınırlı ve farklı” ilerleme kaydettiği için bunun “bireysel ve makroekonomik düzeylerde ekonomik kayba” yol açabileceğini söyledi.

Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza

Rekabet Kurulu’ndan Elon Musk’a ceza

Yazarlar, “Ortalama olarak, kadınlar eğitime daha yüksek bir ön yatırım yapıyor, ancak eğitim başarılarıyla ölçüldüğü üzere, beceri düzeylerinin altında istihdam edilen, daha düşük düzeyli ve daha düşük ücretli pozisyonlara girme eğilimindeler” dedi.

DÜNYA BANKASI: ÜLKE EKONOMİSİNİ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR

Dünya Bankası da yakın tarihli bir raporda, ayrımcılığın cinsiyetler arası ücret farkını yerinde tuttuğunu ekledi.

Dünya Bankası, “İşler ve çalışılan saatlerdeki farklılıklar gibi kadınları düşük ücretli mesleklere yerleştiren cinsiyete dayalı önyargılar ve eşitsizliklerin yanı sıra kadınların orantısız bakım sorumlulukları, cinsiyetler arası ücret farkına katkıda bulunuyor” dedi.

Dünya Bankası, “Erkekler ve kadınlar arasındaki bu gelir eşitsizliğinin devam etmesi, bir ülke ekonomisinin büyümesini olumsuz etkiliyor” ifadesiyle dünyadaki 119 ekonominin, cinsiyetler arası ücret farkını azaltmak için yasal çerçevelerini iyileştirme alanı olduğunu da sözlerine ekledi.

Dünya Bankası, dünya ekonomilerinin neredeyse yarısının kanunen eşit ücreti zorunlu kılmadığını kaydetti.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/MyNet/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu