Sağlık

Faydaları saymakla bitmiyor: ”Ananas Suyu Zayıflatır mı?” Ananasın suyunun Faydaları Nelerdir? Düzenli İçerseniz Ananas Suyu Neye İyi Gelir?

 

Hostinger

expand

Güney Amerika, Brezilya ve Paraguay’a özgü bir meyve olmasına rağmen son zamanlarda Orta Amerika, Karayipler ve bitkinin gelişebileceği diğer tropikal bölgelere yayılmıştır. Ülkemizde de üretimi ve tüketimi oldukça yaygındır. Ticari olarak satılan meyve suyunun pek çok çeşidinde, meyve suyunun rengini ve aromasını iyileştirmek için ek C vitamini yani askorbik asit bulunur. Tüm bu besinler, çeşitli antioksidanlar ve fenolik bileşiklerin yanı sıra, bu tropikal içeceğin birçok faydası vardır.

Ananas Suyunun Sağlık Faydaları

Düzenli olarak ananas suyu içmek yüksek tansiyon, düşük metabolizma, depresyon, anksiyete, ruh hali değişimleri, besin eksiklikleri, kabızlık ve hazımsızlık ile mücadele eden insanlar için faydalıdır.

Kan Basıncını Düşürür

Ananasın kan basıncı seviyelerini düzenlemede yardımcı olan bromelain içermektedir. Ayrıca, ananas suyunda bulunan yüksek potasyum seviyesi, onu yüksek tansiyon için mükemmel bir ilaç yapar. Potasyum, vazodilatör görevi görerek, ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskinizi azaltarak hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olur.

Bağışıklığı Artırır

Ananas suyunun çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengin olduğunu bilinmektedir. Ayrıca, bağışıklık sisteminizi harekete geçirebilir ve vücut için birincil savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabilir.

Ruh Halini Düzenler

Araştırmalarda B6 vitamininin depresyon semptomlarını iyileştirmede yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. B6 Vitamini barındıran ananas suyu yüksek miktarlarda piridoksin içermektedir. Piridoksin, vücuttaki hormonları ve ruh halini düzenler. Anksiyete sorunlarının yanı sıra depresyona veya hormon dalgalanmasına eğilimli insanlara yardımcı olur.

Öksürükten Kurtarır

Soğuk algınlığı ve öksürük şikayeti olan insanlar için Ananas suyu harika bir içecektir. Hatta tuz, karabiber ve bal ile karıştırıldığında tedavi edici bir ilaç haline gelmektedir.

Doğurganlığı Artırır

Ananas suyu potasyum, C vitamini ve çeşitli B vitaminleri gibi zengin bir besin karışımına sahiptir. Bunların hepsi hem erkeklerde hem de kadınlarda artan doğurganlıkla ve üreme hormonlarında olumlu bir artışla ilişkilendirilmiştir.

Sindirime Yardımcı Olur

Ananas suyunun diyat lifi yüksek düzeyde bromelain içerdiğinden sindirim sistemine yardımcı olur. Özellikle şişkinlik ve kabızlık gibi rahatsızlıkları önlemektedir.

Büyümeye Teşvik Eder

Etkileyici C vitamini içeriğiyle ananas suyu, vücuttaki tüm dokuların, kasların, kemiklerin ve kan damarlarının oluşturulması için gerekli olan kolajen üretimini artırır.

Düzenli İçerseniz Ananas Suyu Neye İyi Gelir?

Ananas suyunun faydaları saymakla bitmez. Özellikle düzenli kullanımlarda pek çok etkisini görmeniz mümkündür. Yukarıda belirttiğimiz faydaların haricinde günde bir bardak olarak tüketilen Ananas suyu;

Vücutta iltihaplanmayı azaltır ve ödemlerin atılmasına yardımcı olur,

Ananas suyundaki bromelain, kanserli hücrelerin üretimini ve yayılmasını engeller,

Vücuttaki sıvı dengesini korur, kas kasılmasını düzenler,

Ananas suyunda bulunan C vitamini, katarakt oluşumunu önler, genel görüşü korur ve görmeyle ilgili birçok sorunu ortadan kaldırır,

Beta-karoten bakımından zengin ananas suyu astım semptomlarını hafifletmede yardımcı olur,

Ananas suyu, cildi sağlıklı ve parlak tutmasıyla bilinen beta-karoten ve C vitamini bakımından zengindir,

Ananas suyunda bulunan B vitaminleri, vücutta enzimlerin oluşturulmasından nörotransmiter işlevlerine ve kırmızı kan hücresi üretimine kadar çeşitli metabolik işlevlere sahiptir.

 

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu