Dünya

Filistin Başbakanından İsrail hükümetine “aşırı ırkçılık” suçlaması


Iştiyye, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, aşırı sağcı İsrailli Bakan’ın “Filistinliler diye bir şey yok çünkü Filistin halkı diye bir şey yok.” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.


Filistin Başbakanı, “Bu kışkırtıcı ifadeler, Filistin topraklarının tartışmalı ve kendilerine vadedilmiş topraklar olduğunu öne süren ‘topraksız bir halk için halksız bir toprak’ gibi siyonizmin ilk söylemlerine uyuyor. Bunlar boş ve asılsız iddialar.” dedi.


Iştiyye, Smotrich’in sözleri için, “mevcut İsrail hükümetinde hakim olan radikal ırkçı ideolojinin kesin kanıtı” değerlendirmesinde bulundu.


Bu tür söylemlerin Filistinlilerin topraklarına olan bağlılığını sarsmadığına vurgu yapan Iştiyye, “Tarih ve tüm tarihi eserler, insanlık tarihinin başlangıcından beri Filistinlilerin topraklarına olan bağlılığını ortaya koyuyor. Filistin’e adını veren bizleriz ve bu topraklar bizim.” ifadelerini kullandı.


İsrail’i “sömürgeci bir devlet” olarak niteleyen Iştiyye, “Sömürgeciliğin sonunun geldiğini tarihten öğrendik. Halkımızın iradesi, tarihi çarpıtanların açıklamaları ve asılsız iddialarıyla sarsılmaz.” diye konuştu.


Açıklamalar “kaos çıkarmak için”


Filistin Dışişleri Bakanlığından da yapılan yazılı açıklamada da İsrailli yetkililerin yaptığı “ırkçı açıklamaların”, “kaos çıkarmak, şiddeti sürdürmek ve ateşkes çabalarını sabote etmek” amacı taşıdığı vurgulandı.


Açıklamaya göre, bu “kışkırtıcı” söylem ve tutumlar en sert ifadelerle kınandı.


İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Paris ziyareti sırasında dün akşam Likud Partisinin eski başkanı Jacques Kupfer’i anma töreninde yaptığı konuşmada, “Filistin diye bir halkın olmadığını ve bunu Beyaz Saray’ın da duyması gerektiğini” söylemişti.


Maliye Bakanı Smotrich, daha önce de Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta toplu saldırılarına hedef olan Filistin beldesi “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” söylemişti. Bu sözleri uluslararası arenada yoğun tepki toplayan Smotrich, ABD ve Fransa ziyaretlerinde diplomatik olarak tecrit edilmiş, herhangi bir resmi görüşme yapamamıştı.


Paris’teki Jacques Kupfer’i anma töreni de gelen tepkiler üzerine ilk planlandığı merkezde yapılamamış ve başka bir salona alınmıştı. Smotrich ise bu durumu “İsrail nefreti her yerde” şeklinde yorumlamıştı.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Filistin Başbakanı Mohammed Shtayyeh, İsrail hükümetini “aşırı ırkçılık” ve “uluslararası hukukun ihlali” suçlamalarıyla kınadı. Başbakan, İsrail’in Filistinli mültecilerin haklarına saygı göstermediğini ve İsrail’in Filistinli topraklarına yönelik saldırılarını sürdürdüğünü belirtti.

Başbakan Shtayyeh, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “İsrail, Filistin halkına karşı aşırı ırkçılık ve özel politikalar uygulayarak, insan haklarını ve uluslararası hukuku ihlal ediyor” dedi. Shtayyeh ayrıca, İsrail’in “Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönme hakkına saygı göstermediğini” ve “Filistin topraklarına yönelik saldırılarına devam ettiğini” ifade etti.

Filistin’in West Bank bölgesindeki yerleşim birimlerinin genişlemesi, İsrail’in Filistinli topraklarına yönelik saldırılarından sadece biridir. Bu yerleşim birimleri, Filistinli mültecilerin topraklarına ve evlerine el konulmasına ve İsrail’in Filistin topraklarını yayılımı konusundaki kararlılığına işaret etmektedir.

Başbakan Shtayyeh, İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırgan politikasına son vermek için uluslararası toplumun ortak bir kararlılık göstermesi çağrısında bulundu. “Filistin halkı, barış, adalet ve eşitlik için mücadele ediyor” diyen Başbakan, İsrail’in Filistinli topraklarına yönelik saldırganlığın sona erdirilmesi için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

İsrail, Filistinli mültecilerin topraklarına kötü muamele yapmakla suçlanıyor. Filistinli mülteciler, 1948 Arap-İsrail savaşı sırasında İsrail tarafından yapılan toprak ele geçirme ve yerleşim yerleri kurma politikaları nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştı.

İsrail hükümeti, Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinin meşruiyetine dair bir sorun yaşandığını reddediyor ve bu yerleşim birimlerinin yasadışı olduğuna dair uluslararası hukuku ihlal ettiğini iddia edenler ile itiraz skyan üretiyor.

Sonuç olarak, Filistin Başbakanı’nın İsrail hükümetini “aşırı ırkçılık” suçlaması, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırgan politikalarının bir yansımasıdır. Bu konuda uluslararası toplumun daha fazla çabayla hareket etmesi gereklidir. İsrail’in Filistinli mültecilerin topraklarına saygı göstermesi, saldırgan politikalarını terk etmesi ve barışçıl bir çözüm aramaya odaklanması gerekiyor.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu