Dünya

Fransa’da ayrımcılık karşıtı kampanyada başörtülü kadınlara da yer verildi


Ülkede, 20-26 Mart’ta “Irkçılığa ve Antisemitizme Karşı Eğitim Haftası” kutlanıyor.


Fransa’nın güneydoğusundaki Rhone-Alpes bölgesinde yer alan Grenoble Belediyesi de bu kapsamda ırk, din, renk ve cinsiyete dayalı ırkçılığa dikkat çekmek için birçok afiş hazırladı.


“Grenoble ırkçılığa karşı sorumluluk içinde” başlığıyla yayımlanan afişlerde, başörtülü bir kadının yanı sıra Asya ve Afrika kökenlilere de yer verildi.


Başörtülü kadının yer aldığı afişte, “İş görüşmelerinde herkesten en az iki kat daha az şansım var” ve siyahi bir kadının bulunduğu bir diğer afişte de “Mülk edinme erişimine yüzde 31 daha az şansım var” ifadeleri kullanıldı.


Belediyenin sitesinden kampanyaya ilişkin yapılan açıklamada da ırkçılık ve ayrımcılığın, insanların günlük yaşamları üzerinde insan onurunu baltalayan güçlü bir etkiye sahip olduğu değerlendirmesi yapıldı.


Açıklamada, Belediyenin bölge sakinlerini hakları konusunda bilgilendirmek ve desteklemek için sorumluluk aldığının altı çizildi.


Ülkedeki ayrımcılık araştırmalara yansıyor


Fransa’da son yıllarda yapılan birçok araştırma, günlük hayatta ve akademik alanlarda birçok kişinin ırk, din, dil ve kökeni nedeniyle ayrımcılığa uğradığını ortaya koydu.


Ülkede 2021’de Yüksek Öğretimde Ayrımcılık ve Eşitlik İzleme Kurumu (ONDES) ile Gustave Eiffel Üniversitesinden araştırmacılarca yapılan araştırmada, yüksek lisans programlarına başvuru aşamasında Müslüman adı ve soyadı taşıyanların ayrımcılığa maruz kaldığı ortaya çıkmıştı.


Müslüman ismi taşıyanların tüm yüksek lisans programlarına dair e-postalarının cevap alma ihtimalinin yüzde 12,3 oranında daha düşük olduğu tespit edilen çalışmada, hukuk alanında bu oranın yüzde 33,3, bilim, teknoloji, sağlık alanlarında yüzde 21,1, dil, edebiyat, sanat, insani ve sosyal bilimler alanında da yüzde 7,3 olduğu kaydedilmişti.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Fransa, son yıllarda yoğun bir şekilde tartışılan başörtüsü konusuyla ön plana çıkmıştı. Ülkede yaşayan Müslümanların dini özgürlüğüne atıfta bulunan başörtüsü, ülkede ayrımcılık tartışmalarının da odağı haline gelmişti. Ancak son dönemlerde Fransa’da yapılan bir kampanya, bu tartışmaların dışında bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Fransa’da başörtülü kadınların da dahil olduğu “Harcamalara Ayrımcılık Yapma” isimli kampanya, herkesin eşit davranılması ve ayrımcılık yapılmaması için oluşturuldu. Söz konusu kampanya, ülkede yaşayan herkese eşit haklar sunulması gerektiği mesajı vermeyi hedefliyor. İş, eğitim, sağlık ve diğer alanlarda yapılan ayrımcılığı önlemek amacıyla düzenlenen kampanya, toplumsal farkındalık yaratmak adına oldukça önemli bir adım.

Fransa’da son yıllarda başörtülü kadınların işyerlerinde başörtüleri nedeniyle işe alınmadıkları ya da çalışamadıkları yönünde haberler gündeme geliyordu. Bu nedenle, ayrımcılık karşıtı bir kampanya başlatarak, bütün vatandaşları eşit haklar çerçevesinde çalışma hayatına dahil olmaya çağırmak son derece önemli bir adım olarak görülüyor.

Kampanya kapsamında yapılan açıklamalarda, insanların renk, cinsiyet, inanç ve etnik kökenleri ne olursa olsun herkesin eşit haklara sahip olduğu vurgulanıyor. Kampanya, insanların kimlikleri, giyim tarzları ya da diğer özellikleri nedeniyle ayrımcılığa uğramayacaklarını anlatmak adına başörtülü kadınların katılımıyla oldukça dikkat çekici bir hal aldı.

Sonuç olarak, Fransa’da düzenlenen “Harcamalara Ayrımcılık Yapma” kampanyası, herkesin insan haklarının korunmasını hedefliyor. Başörtülü kadınların da bu kampanya içerisinde yer alması, ülkede yaşayan bütün bireylerin ayrımcılık çerçevesine dahil edilmemesi gerektiğine işaret ediyor. Fransa’nın bu şekilde bir kampanya başlatması, ayrımcılıkla mücadele konusunda ülkede birçok kişinin farkındalık kazanmasına yardımcı olacak gibi görünüyor.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu