Son Dakika

Fransa’da hükümete karşı sunulan gensoru önergesi reddedildi


Fransa’da Ulusal Meclis’teki Genel Kurulda 5 muhalif siyasi grubun, emeklilik reformuna ilişkin hükümete karşı sunduğu ortak gensoru önergesi görüşüldü.


Kabulü için salt çoğunluk (287 oy) gereken önerge reddedildi. Gensorunun kabulü için 9 oy eksik kaldı.


Öte yandan, iktidar partisi Rönesans’ın milletvekillerinin bir kısmının genel kurula katılmaması dikkati çekti.


Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un, kurulda oylamadan önce yaptığı konuşmada, emeklilik reformu görüşmelerinin Parlamentoda 175 saat sürdüğüne değindi. Borne, geniş muhalefet ittifakı Nupes’i, Parlamentonun rolünü hiçe saymakla suçladı.


Fransa’da bağımsız milletvekillerinden oluşan LİOT grubu milletvekili Charles De Courson, oylamadan önce yaptığı açıklamada, Ulusal Meclis’te emeklilik reformuna ilişkin tasarıyla ilgili hiç oylama yapılmadığını söyledi.


Courson, gensoru önergesi reddedildiği taktirde emeklilik reformuna ilişkin tasarıyı Anayasa Konseyi’ne taşıyacaklarına işaret etti.


İktidar partisi Rönesans’ın Meclis Grup Başkanvekili Aurore Berge, muhalefetin hükümete karşı sunduğu önergeleriyle ülkeyi durdurmayı amaçladığı değerlendirmesini yaptı.


Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot, her 3 Fransızdan 2’sinin bu gensorunun kabul edilmesini istediğini söyleyerek, “Hiçbir Cumhurbaşkanı ve bakanları, yönettikleri ülkenin iç barışını bu kadar kasten tehdit etmemişti” dedi.


“Birçok (kişi) için hükümetiniz zaten öldü”


Panot, hükümete hitaben “Önergenin sonucu ne olursa olsun, kaybettiniz. Birçok (kişi) için hükümetiniz zaten öldü” ifadelerini kullandı.


Fransa Başbakanı Borne, 16 Mart’ta bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa’nın 49. maddesinin 3. fıkrasını, emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.


Ertesi gün muhalefet hükümete karşı 2 gensoru önergesini meclise sunmuştu.


Hükümetin düşmesini sağlayacak gensorunun Ulusal Mecliste kabul edilmesi için toplam 287 milletvekilinin oyu gerekiyordu.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Fransa’da hükümete karşı sunulan gensoru önergesi reddedildi

Fransa’da muhalefet partileri, hükümetin ekonomik politikaları ve pandemi yönetimine karşı gensoru önergesi sunmuştu. Ancak bu önerge, ulusal meclis tarafından reddedildi.

Gensoru önergesi, hükümetin ekonomik politikalarını eleştiriyor ve Covid-19 salgınına karşı alınan önlemleri yetersiz bulduğunu belirtiyordu. Ayrıca, konut krizinin çözümü konusunda da eleştiriler getiriliyordu.

Muhalefet partileri, özellikle Emmanuel Macron hükümetini, ekonomik politikaları nedeniyle eleştiriyor. Fransa’da, ülkenin çoğu kentinde yoksullukla mücadele eden insanlar olduğu gözleniyor. Gensoru önergesinde, işsizliğin ve evsizliğin artması da eleştiriliyordu.

Ayrıca, Covid-19 salgınının başlangıcından beri, hükümetin kararlarına karşı tepkiler de büyüyor. Muhalefet partileri, hükümetin salgın yönetiminde yeterli önlemler almadığını, özellikle aşılamada yavaş kaldığını iddia ediyor.

Ancak, hükümet tarafından sunulan savunma, önergenin reddedilmesine neden oldu. Savunmada, hükümetin, pandemi yönetimi ve ekonomik politikalar konusunda doğru adımlar attığı belirtildi. Ayrıca, kararların alınmasında, bilimsel kuruluşların ve uzmanların görüşlerine başvurulduğu ifade edildi.

Hükümetin bu açıklamalarına karşın, muhalefet partileri önergenin reddedilmesini eleştirdi. Özellikle, ülkenin ekonomik sorunlarının hala devam etmesi nedeniyle, hükümetin politikalarına karşı eleştirilerin sürdüğü belirtiliyor.

Sonuç olarak, gensoru önergesinin reddedilmesi, hükümetin doğru adımlar attığı düşüncesinde olanlar için sevindirici bir haber. Ancak, ülkedeki ekonomik ve sosyal sorunların hala devam ettiği göz önüne alındığında, muhalefet partilerinin eleştirileri de devam ediyor.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu