Son Dakika

Güneş panelleriyle yağmurdan elektrik üretme yöntemi keşfedildi

Yağmur Damlalarından Enerji Üretebilen Güneş Panelleri Geliştirildi

Çin’deki Tsinghua Üniversitesi’nden bir ekip, sıvı-katı temasından elektriklenme sağlayan triboelektrik nanojeneratör (TENG) adını verdikleri bir cihazı kullanarak, yağmur damlalarından enerji üretebilen güneş panelleri geliştirdi.

Daha önce, damlacık tabanlı TENG’ler büyük ölçekte çalışmayı engelleyen teknik sınırlamalarla karşılaşıyordu ve bu teknoloji sadece dalgalardan enerji toplamak için kullanılıyordu.

Ancak araştırmacılar, güneş paneli köprü dizileri kullanarak bu engellerin aşılabileceğini keşfettiler.

Yöneten Profesör Zong Li, “Birden fazla güneş enerjisi üretim biriminin paralel olarak bağlandığı güneş panelleri tasarımına atıfta bulunarak, yağmur damlası enerjisi hasadı için basit ve etkili bir yöntem öneriyoruz” dedi.

Köprü dizisi jeneratörlerinin tepe güç çıkışı, geleneksel geniş alanlı yağmur damlası enerji hasadından yaklaşık beş kat daha yüksektir. Bu çalışmanın sonuçları, geniş alanlı yağmur damlası enerji hasadı için uygulanabilir bir plan sağlayacaktır.

Bu gelişme, son aylarda güneş paneli teknolojisinde yaşanan umut verici ilerlemelerden biridir.

Ayrıca, Avustralyalı bir araştırmacı ekibi, kendi kendini iyileştiren hücreler geliştirerek, uzay radyasyonundan kaynaklanan bozulmadan sonra orijinal verimliliklerinin yüzde 100’ünü geri kazanabilmiştir.

Geçtiğimiz hafta ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndaki (NREL) bilim insanları, yansıyan güneş ışığını toplayarak verimlilik oranlarını yüzde 20’ye kadar artırabilen çift taraflı güneş paneli tasarımını tanıtmıştır.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu