Dünya

Gürcistan’da hükümetten geri adım: “Yabancı ajan” yasa tasarısı geri çekildi – Son Dakika Dünya Haberleri

HÜKÜMET GERİ ADIM ATTI

İktidardaki “Gürcü Hayali” partisi “yabancı etkinin şeffaflığı” hakkındaki yasa tasarısını geri çekti

Partiden gelen açıklamada “desteklediğimiz yasa tasarısını hiçbir çekince olmaksızın koşulsuz olarak geri çekiyoruz” denildi.

Tasarı, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcü kuruluşların “yabancı ajan” olarak kaydolmalarını içeriyordu.Yasaya uymamaları halindeyse bu kuruluşlar para cezalarıyla karşı karşıya kalacaktı.

İktidar partisi, yasanın ülkenin en güçlü kurumlarından biri olan Gürcü Ortodoks Kilisesi’ni eleştirenlerin maskesini düşürmek için gerekli olduğunu savunuyordu. 

DEVLET BAŞKANI VETO EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Tasarıya muhalif isimlerden biri olan Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabişvili, masasına gelmesi halinde veto edeceğini açıklamıştı.

Zurabişvili tasarıyı muhalefeti bastırmak için 2012 yılında kullanılan Rus yasasına benzetmişti. Tasarı, Avrupa birliği yetkililerinin kınamasının ardından Gürcistan’ın birliğe üyeliğini destekleyenleri öfkelendirdi.

ONBİNLERCE KİŞİ SOKAĞA ÇIKTI

Parlamentonun salı günü yasa tasarısına ilk onayı vermesinin ardından
onbinlerce kişi parlamento binası önünde toplandı. Şiddet olaylarına dönüşen gösteriler ertesi gün de sürerken, polisle protestocular arasında arbede yaşandı. Polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti, 70’den fazla kişi gözaltına alındı. 

Muhalifler de tasarının, ülkenin Avrupa Birliği’ne katılma umutlarını tehlikeye atan, Rusya’dan ilham alan otoriter bir değişim olduğunu savunuyor.

Muhalefetteki Droa partisi hükümet tasarıyı resmen kınayana ve gösterilerde gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar protestoların devam edeceğini bildirdi. 

Avrupa Birliği’nin Gürcistan delegasyonu tasarının geri çekilme kararını memnuniyetle karşıladı.

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu