Türkiye

Haluk Görgün Savunma Sanayii Başkanlığına atandı – Türkiye Haberleri

HALUK GÖRGÜN KİMDİR?

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği kurucu bölüm başkanı olan Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk bilim insanları arasında önemli bir yere sahip. 1973 yılında İstanbul’da doğan Görgün, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Ardından doktora eğitimini ise New York ABD’de Rensselaer Polytechnic Institute’da aldı.

2005-2008 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapan Görgün, 2008 yılında doçent unvanı aldı ve 2013 yılında profesör oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölüm başkanlığı yapan Gonün, birçok lisansüstü programının kurucusu oldu.

Prof. Dr. Haluk Görgün, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Enerji Alanı Türkiye Delegeliği görevinde bulundu. YTÜ Sigma Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Editörlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2013 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Asosye üyesi olarak seçildi.

Prof. Dr. Haluk Görgün, bilişim vadi yönetim kurulu üyeliği, TOBB Savunma Sanayi Meclisi başkanlığı, TÜBİTAK ve YÖK’te komisyon ve kurul üyeliği, Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı mütevelli heyeti üyeliği, Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı ve OSTİM Teknik Üniversitesi gibi birçok kurumda mütevelli heyeti üyeliği yürütmektedir.

Prof. Dr. Haluk Görgün, 15 Mart 2017’de ASELSAN Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 2 Nisan 2018 tarihinde yapılan ASELSAN Olağan Genel Kurul Toplantısında, Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. 17 Nisan 2018 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında ise ASELSAN Genel Müdürü olarak göreve başlamasına karar verilmiştir.

Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk bilim insanları arasındaki yerini her geçen gün güçlendirmeye devam ediyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu