Türk Dünyası

Hızlı olun! Macaristan’da kiralık daire bulmak zorlaşıyor

Yükseköğretim Giriş Puanları Açıklandı: Kiralık Konut Piyasası Canlanıyor

Uzmanlara göre, yükseköğretim giriş puanlarının duyurulmasının ardından kiralık konut piyasası genellikle canlanmaya başlar. Ancak bu yıl farklı bir durum söz konusu. Piyasa zaten patlama belirtileri gösterdiğinden, en iyi seçenekleri yakalamak için hızlı olmanız gerekiyor.

Macar tabloid Blikk’e göre, Nisan ayından bu yana talep yıllık bazda %7 arttı. Macaristan’ın en büyük emlak reklam merkezi olan ingatlan.com’un son analizine göre, talep artarken, ülkede Haziran ve Temmuz aylarında arz da artış gösterdi.

Sebep, birçok kira sözleşmesinin önümüzdeki haftalarda ve aylarda sona erecek olmasıdır. Sahipler genel enflasyon nedeniyle artış planlıyor ve bu kararı alt kiracılarına düzenli olarak bildiriyor. Bu nedenle, birçoğu zaten daha ucuz daireler aramaya başladı.

Arz ise Mayıs ayından itibaren artmaya başladı. Haziran ayında, pozitif oran %5 iken, Temmuz ayında bu oran %7 oldu. Sebep, fiyatların kademeli olarak yükselmesidir. Macaristan Merkezi İstatistik Ofisi (KSH) ve ingatlan.com’un endeksi, sektörde geçen yıla göre genel olarak %15 artış olduğunu gösteriyor. ingatlan.com’un başanalisti László Balogh, kira ücretlerindeki artış nedeniyle birçok alt kiracının yükseköğretim giriş puanlarının duyurulmasının yol açacağı büyük patlamadan önce daha ucuz konaklama bulmak istediğini belirtti. Sonuç olarak, birçok daire boşalıyor ve sahipleri, önceki alt kiracılardan daha fazla para ödeyecek olan basically gelecekteki öğrencileriyle doldurmak istiyor.

Bu haber, bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu