Yaşam

Hz. Ömer Kimdir? Hz. Ömer’in Hayatı, Halifelik Dönemi Ve Sözleri… Hz. Ömer Nasıl Ölmüştür?

  Hz. Ömer Kimdir? 

 Hz. Ömer 585 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Mekke’nin Hicaz kentinde dünyaya gelen Hz. Ömer İslam’ın halifelerinden bir tanesidir. Hz. Ömer aynı zamanda Hz. peygamberin en iyi dostlarından bir tanesidir. Peygamber efendimizin kızı olan Ümmü gülsüm ile evlenmiştir. Hz. Ömer Hz. Ebu Bekir’den sonra İslam’ın ikinci halifesi olmuştur.

 Hz. Ömer’in Hayatı

 Hz. Ömer Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde dünyaya geldi. Babasının adı Hattab annesinin adı ise Hanteme’dir. Doğduğunda Beni Mahzum adlı kabileye aitti. Orta sınıflı bir aileden gelen Hz. Ömer’in babası tüccar işi ile uğraşıyordu. Çok zeki bir babaya sahip olan Hz. Ömer, babasından çok şeyler öğrendi. Babası Müslüman değil birçok tanrıcıydı. Hz. Ömer doğduktan sonra yetişkinlik çağına kadar çobanlık yapmaya başladı. Deve çobanlığı yaparak geçimini sürdürmüştür. Henüz çok küçük yaşta iken okuma yazma öğrenmiştir. Arap edebiyatına ilgi duymuş ve şiirle de ilgilenmiştir. Dövüş sporlarına da meraklıydı ve çok iyi bir güreşçiydi.

 Hz. Ömer’in Halifelik Dönemi ve Sözleri

 Hz. Ebu Bekir vefat edince İslam’a yeni bir halife gerekiyordu. Bu kişi ise Hz. Ömer oldu. Bizanslılar ile birlikte yapılan savaşlarla ünlendi. 634 yılından 644 yılına kadar halifelik dönemi geçirdi. Hz. Ömer’in sözleri şu şekildedir;

 – Adalet mülkün temelidir.

 – Dünyayı az meylet hür yaşa.

 Hz. Ömer Nasıl Ölmüştür?

 644 yılının kasım ayında Fars bir köle olan Ebu Lule hançerle birlikte Hz. Ömer’e saldırdı. Ağır yaralanan Hz. Ömer 3 gün sonra vefat etti.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu