Yaşam

Hz. Süleyman Kimdir? Hz. Süleyman’ın Hayatı Ve Kıssası… Hz. Süleyman’ın Mucizeleri Nelerdir?

blank

 Hz. Süleyman Kimdir? 

 Hristiyanlık ve Yahudilikte sadece kral olarak addedilen Hz. Süleyman, İslam dinine göre en güçlü peygamberlerden biridir. Yaşamı boyunca insanları İslam’a davet etmiş, onlara Allah’ın birliğini ve tekliğini, cennet ve cehennemi anlatmıştır.

 Cinlere hükmeden tek peygamber olan Hz. Süleyman, İsrailiyat’a göre 53 yıl, İslami kaynaklara göre 500 yıl yaşamıştır.

 Hz. Süleyman’ın Hayatı ve Kıssası

 İncil ve Tevrat’ta da adı geçen Hz. Süleyman M.Ö 970 yılında doğdu. Babası kendisine Zebur indirilen Hz. Davud’dur. Henüz 12 yaşındayken babasının yerine tahta çıkan Hz. Süleyman, diğer tüm peygamberler gibi adaleti gözeterek ülkesini yönetti.

 Tahta çıktığı zaman, babası Hz. Davud’un Kudüs’te yaptırmaya başladığı Mescid-i Aksa henüz tamamlanmamıştı. Hz. Süleyman emrindeki cinleri çalıştırarak Mescid-i Aksa’nın kısa bir sürede tamamlanmasını sağladı.

 Hz. Süleyman’ın Mucizeleri

 Hz. Süleyman, cinlere hükmederdi. Ordusu insanlardan ve cinlerden oluşan peygamber, Allah’ı ve dini yalanlayan ülkelerin ordularına karşı birçok zafer elde etmiştir. Hz. Süleyman, en fazla mucize gösteren peygamberlerden biriydi. Sadece cinlere değil hayvanlara ve rüzgarlara da hükmederdi. Kuşların ve karıncaların dilinden anlardı.

 Hz. Süleyman’ın mühürlü yüzüğünün üstünde İsm-i Azam, yani En Yüce İsim yazar. Bu mühürlü yüzük sayesinde en güçlü cinler, en vahşi hayvanlar bile ona boyun eğerdi.

 Tasavvufi kaynaklarda Hz. Süleyman’ın Hüdhüd adlı bir kuşu olduğundan bahsedilir. Bu kuşun en önemli özelliği çok uzakta olan yerleri bile görebilmesidir. Hz. Süleyman, ordusuyla sefere çıkmadan önce Hüdhüd havalanır ve peygamberin ordusuna düşman askerlerinin nerede olduğunu söylerdi. Bu sayede Hz. Süleyman birçok zafer kazanmış ve İslam hızla yayılmıştır.

 Kaynak: NTV/CNN

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

blank
Yaşam

Çöp Adam dizisi dün akşam en çok izlenen yapım oldu

Başrollerinde Engin Altan Düzyatan ve Elçin Sangu’nun yer aldığı, Gülseren Budayıcıoğlu’nun hikayesinden esinlenerek kaleme alınan Çöp Adam, dün akşam reyting birincisi
blank
Yaşam

Tavuğun vazgeçilmezi Coleslaw (Lahana Salatası) nasıl yapılır? Orijinal Coleslaw salatası tarifiSalata Tarifleri

Coleslaw salatası tavuk ve et yemeklerinin en sevilen yancısı olabilir. Beyaz lahananın enfes mayonezli sosla buluşması ortaya eşsiz bir lezzet
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com