Türk Dünyası

IFAS’ın 30. Yıl Dönümüne Özel Uluslararası Konferans Hakkında

İran-Afganistan-Tacikistan Özel Ekonomik Bölgesi (IFAS)’nin 30. yıl dönümüne ithaf edilen “Orta Asya: Güçlü Bölgesel Kurumlar Aracılığıyla Sürdürülebilir Bir Geleceğe Doğru” adlı uluslararası konferans, 5-7 Haziran 2023 tarihlerinde Duşanbe’de gerçekleştirildi.

Türkmenistan Başbakan Yardımcısı A. Yazmyradov önderliğindeki heyet, bu bölgesel yapıya adanmış konferansa katıldı. Konferansa Orta Asya ülkelerinden yüksek rütbeli heyetlerin yanı sıra, saygın uluslararası ve bölgesel kuruluşların liderleri ve temsilcileri, uluslararası ortaklar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Konferansın açılışında, Tacikistan Başbakanı Kokhir Rasulzoda, IFAS’ın kurucu ülkelerinin heyet başkanları, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı, Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu Başkan Yardımcısı Armid Salsia Alisjaban, Avrupa ve Orta Asya Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Antonella Bassani, Avrupa Birliği Orta Asya Özel Temsilcisi Teri Hakala birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar, mevcut konferansın 30 yıl boyunca elde edilen başarıları anlama, mevcut işbirliği alanlarının bir fikrini verme ve Aral Gölü’nün gelecekteki vizyonu için bir program geliştirme amacı taşıdığını belirttiler. IFAS’ın su ve çevre işbirliği için benzersiz bir platform olarak özel rolü de vurgulandı.

IFAS’ın uzun yıllar boyunca faaliyetlerinin gelişimine önemli katkı sağlayan Fon Kurulu, Yürütme Komitesi, ICWC, ICSD, yapısal işletmeler, Yürütme Komitesi şubelerinin çalışanları ve tüm IFAS organları üyelerine, işçi emeklilerine törenle ödülleri takdim edildi.

Konferans kapsamında, Aral Gölü işbirliğinin önemli yönleri hakkında etkileşimli diyalog oturumları, paralel ve özel etkinlikler de düzenlendi.

Bu konferans, devlet organları, uluslararası örgütler, finansal kuruluşlar, akademi, sivil toplum ve diğer ilgili tarafları temsil eden, kurucu ülkeleri ve diğer bölgelerden politikacılar, uzmanlar ve bilim adamları da dahil olmak üzere yaklaşık 500 katılımcıyı bir araya getirdi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu