Sağlık

İftar ve sahurda meyve ve tatlıya dikkat

Alanya Belediyesi Aile Kadın Destek Merkezinde düzenlenen seminerde Diyetisyen Demir, Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken sofra sırlarını katılımcılarla paylaştı. Demir, “Ramazan ayında uzun süren bir açlığın ardından kurulan sofralar çoğu zaman gereğinden fazla yemek çeşidi içermektedir. Oysa iftar öğününün de diğer günlerdeki akşam yemeklerinden farklı olmaması gerekir. Sağlıklı ve israftan uzak bir beslenme şekli uygulanması çok önemlidir” dedi.

“Sahur atlanmaması gereken en önemli öğün”

“Ramazan ayı boyunca mutlaka sahur öğünü yapılmalıdır” diyen Diyetisyen Şule Yavuz Demir, “Sahur öğünü olmadan tutulan oruç süresince metabolizma kıtlık korkusu yaşar ve tembelleşir. Kan şekeri çok fazla düşer. Sahurda az yağlı kahvaltılık besinler ve salatalar tercih edilmeli, yanında yoğurt veya süt bol tarçınlı olarak tüketilmelidir. Hafif sebze yemekleri, tam buğday ekmeği, yoğurt ve kuru meyveden oluşan bir menü de kullanılabilir. Bağırsak tembelliği sıklıkla yaşanan bir sorun olduğu için sahurda mutlaka kuru kayısı, kuru incir, kuru erik gibi gaz yapmayan ve aynı zamanda bağırsak çalıştıran meyveler tüketilmelidir” diye konuştu.

“İftarda aceleci olmayın”

İftarda dikkat edilmesi gereken konulardan da bahseden Demir, “İftarda kan şekerimiz iyice düşük olacağından onu normale getirmek için kuru meyve; tansiyonu dengelemek için de zeytin tüketilip üzerine sıcak bir çorba yavaş yavaş içilmelidir. Sonrasında ara verilmesi önerilir. Beynimize tokluk hissinin gitmesi ve kan şekerinin ani yükselip düşmesinin engellenmesi için bu arayı vermek çok önemlidir” şeklinde konuştu.

“Meyve ve tatlı için 2 saat ara verin”

“Meyve veya tatlı tüketimi iftardan 2 saat sonra yapılmalı” uyarısında bulunan Demir, tatlı olarak da sütlü tatlıların tercih edilmesinin önemli olduğunu vurguladı. İftar sonrası yapılacak yürüyüşlerin hem sindirim hem de enerji dengesi için faydalı olacağını belirten Demir, “Beyaz ekmek, pide yerine özellikle sahurda tam buğday ekmeği tercih edilmeli. Her iki öğünde de pişirme tekniğimiz sebze ve etler için ızgara veya fırınlama yöntemi gibi az yağlı yöntemler olmalıdır. Protein alımı tokluk hissi vermesi sebebiyle önemli olduğundan; et tüketilmediği zaman yerine az yağlı peynir, yumurta, yoğurt ve kuru baklagiller mutlaka koyulmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: BRTK/NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Ramadan is a month of piety, forbearance, and discipline. This holy month of fasting requires the observers to abstain from food and drink from dawn to dusk. But when the sun sets, it is time to break the fast and enjoy a meal known as iftar. Sahur is another meal eaten before dawn to sustain the fasting person throughout the day. In both iftar and sahur, people tend to indulge in various foods that are tempting, but it is crucial to keep in mind the importance of healthy eating.

In these meals, fruit and sweets are popular items, and it is important to make conscious decisions when consuming them. It is advised to prioritize fruits over sweets, given their nutritional value. Fruits contain essential vitamins and minerals that enable the body to function properly, making them a perfect choice for a balanced meal. A fruit salad or platter can be a refreshing and filling substitute for sweet dishes.

However, if sweet dishes are preferred, it is essential to opt for healthier options such as dates or dried fruits. Dates are a traditional food item consumed during Ramadan, and they have a decent amount of fiber, vitamins, and antioxidants. Dried fruits such as apricots, raisins, and figs are rich in nutrients and can satisfy sugar cravings without causing harm to the body.

In contrast, desserts such as baklava and kunafa are popular, but they are high in fat and sugar, leading to weight gain and other health issues if consumed in excess. It is recommended to consume such dishes in moderation or consider healthier alternatives such as baked goods with less sugar.

It is also essential to drink adequate amounts of water during and between meals to maintain hydration. Water helps to digest food, regulate the body temperature, and remove toxins from the body. Soups with vegetables, lentils, and beans can provide nutrients and help to maintain adequate hydration.

In conclusion, iftar and sahur are essential meals during Ramadan, and healthy eating habits must be maintained during this month. The consumption of fruits and sweets should be monitored for a balanced meal. Choosing healthier options and moderate consumption of dessert items can prevent unwanted health issues. A nutritious meal consisting of fruits, vegetables, and whole grains, along with proper hydration, will lead to a successful and healthy Ramadan.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu