Türkiye

İran’da ahlak polisine kısıtlamalar getirildi – Son Dakika Haberleri

 

Hostinger İran’da Ahlak Polisinin Yetkileri Kısıtlandı

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu, başörtüsü ihlalleriyle mücadele edilmemesi üzerine yeni bir karar aldı. İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Üyesi Yakub Rızazade, İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’ya yaptığı açıklamada, komisyon ve emniyet yetkilileri arasında yapılan toplantının detayları hakkında bilgi verdi.

Rızazade, “Bu toplantı, bazı milletvekillerinin başörtüsü ihlalleriyle yeteri düzeyde mücadele edilmemesi eleştirileri ve şikayetleri üzerine gerçekleştirildi” dedi.

Ahlak polisinin zorunlu başörtüsüyle ilgili uygulamasının yeniden düzenlendiğini belirten Rızazade, şunları söyledi: “Yapılan açıklamada, başörtüsü ihlalleriyle kültürel birimlerin daha aktif şekilde mücadele etmesi gerektiği ifade edildi. Bu nedenle, polis devriyeleri eskisi gibi olmayacak. Artık uyarı devriyeleri görev yapacak, gözaltına almalar gerçekleştirilmeyecek. Sokaklarda bulunan polis minibüsleri sadece uyarı yapmak için kullanılacak. Zira bundan sonra kültürel faaliyetlere daha fazla ağırlık verilecek.”

İran’daki Başörtüsü Zorunluluğu ve Gösteriler

İran’da geçen yıl eylül ayında, 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde gösteriler başlamıştı. Gösteriler sırasında uzun süredir uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının esnetilmesi talepleri yeniden gündeme gelmişti.

Gösterilerin ardından sosyal medyada bazı kadınların başörtüsüz olarak sokaklarda ve iş yerlerinde dolaşmalarının paylaşımlarının yayınlanması, rejim yanlısı muhafazakarlar tarafından rahatsızlık duyulmasına neden oldu ve kuralların uygulanması çağrıları yapıldı.

Bu tepkiler üzerine polis tarafından, zorunlu başörtüsü kuralını ihlal edenlerle mücadele kapsamında “İrşad devriyeleri” adı verilen “ahlak polisi”nin yeniden denetimlere başladığı duyurulmuştu.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu