Teknoloji

İşlem tamam: Malezya Türkiye’den 3 MİLGEM Korveti alıyor

Malezya, Türkiye’den 3 adet MİLGEM Korveti tedarik edecek. Üç korvet için Kabul Mektubu (Letter of Acceptance/LoA) takdimi gerçekleştirildi.

Türkiye’nin milli imkanlarla tasarladığı MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler, ihracat yolculuğuna devam ediyor. Türk Deniz Kuvvetleri için şu ana kadar 4 adet üretilen MİLGEM Korvetleri’nden; Pakistan’a dört adet ve Ukrayna’ya ise 2 adet ihraç edilmişti. Pakistan ve Ukrayna’nın ardından Malezya da MİLGEM’i tercih etti.

Malezya, Kıyı Görev Gemisi (LMS Batch II) İhalesi kapsamında ilk etapta Türkiye’den 3 adet MİLGEM Korveti tedarik edecek. Malezya ile Türkiye arasında “Savunma Ürünlerinin Devletten Devlete Tedarikine Dair Mutabakat Zaptı (Memorandum of Understanding/MoU)imzalandı ve STM tarafından inşa edilecek üç korvet için Kabul Mektubu (Letter of Acceptance/LoA) takdimi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda gerçekleşen törene; Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Prof. Dr. İhsan Kaya, Mustafa Murat Şeker, Hüseyin Avşar ve Gökhan Uçar; Malezya Savunma Bakanlığı ve Malezya İçişleri Bakanlığı heyetlerive sektör temsilcileri katılım sağladı.

Malezya-MİLGEM-2

Malezya’nın Savunma Ürünleri Tedarikine Yönelik Devletten Devlete İlk Anlaşması

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Mutabakat Zaptı (MoU) İmza ve Kabul Mektubu(LoA) Takdim Töreni kapsamında gerçekleştirdiği konuşmasında şunları kaydetti:

Bugün, Türkiye ile Malezya arasında imzalanan Savunma Ürünlerinin Devletten Devlete Tedarikine Dair Mutabakat Zaptı (MoU) ve Kıyı Görev Gemisi (Littoral Mission Ship)Batch 2 Projesinin Kabul Mektubu (LoA) Takdim Töreni’ne hep beraber şahitlik etmekteyiz.

Malezya ile savunma ürünlerinin tedarikine dair imzalamış olduğumuz Mutabakat Zaptı(MoU), ülkemiz ile dost ve müttefik ülke Malezya arasındaki savunma sanayii iş birliğinde yeni bir stratejik ortaklık döneminin müjdecisidir. Malezya’nın savunma ürünlerinin tedarikine ilişkin devletten devlete imzaladığı ilk resmi belge niteliğindeki bu Mutabakat Zaptı (MoU), Türk Savunma Sanayii’nin geldiği noktayı ve müttefiklerimizin bize duyduğu güveni göstermektedir.

MİLGEM-TCG-BÜYÜKADA
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

Öte yandan, bugün Kabul Mektubu (LoA) takdim edilen LMS Batch 2 Projesi, iki ülke arasında deniz platformları alanında inşa edilecek uzun vadeli birliğinin başlangıcıniteliğindedir. Bu projenin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi; Malezya Kraliyet Donanmasının 15′ten 5’e Dönüşüm Programı”nın önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek diğer projelerinde de Türk savunma sanayiinin çözüm ortağı vasfıyla öncelikli olarak yer almasını sağlayacaktır.

Önümüzdeki dönemde Malezya gibi dost ve müttefik ülkeler ile ortak geliştirme ve üretim, teknoloji transferi ve kazan-kazan modeli yaklaşımlarımızı güçlendirerek sürdüreceğiz.

Türkiye’nin Yeni Yüzyılında, savunma sanayii alanında sahip olduğumuz teknolojilerimizi, bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı dost ve kardeş ülkeler ile birlikte paylaşarak, hep beraber gelişeceğiz.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


&nbsp
Sarsılmaz

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu