Ekonomi

İsmail Demir: Yeni sürprizlerimiz olacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen ‘4’üncü Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirveye, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ankara Valisi Vasip Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz katıldı.

‘RADAR PROJESİNİN İLK ÜRÜNÜNÜ ENVANTERE VERECEĞİZ’

Burada konuşan Demir, Türkiye’nin sınır güvenliği açısından önemli bir ülke olduğunu belirterek, “Tabii radar sistemleri harp alanının ve sınır güvenliğinin temel ve vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir, bunu da çok yakından biliyoruz. Bu nedenle askeri ve sivil radar sistemlerine yönelik orta ve uzun dönemdeki ihtiyaçlarımızın yurt içinden karşılanması ve bu alanda yerli sanayinin kabiliyetlerinin geliştirilmesi, üniversite ve araştırma merkezlerimizin de bilgi birikiminin kullanılarak savunma sanayisinde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda erken ihbar radar sistemi ailesinin yeni ürünü olan ‘Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesi’nin ilk ürününü yakın zamanda envantere vereceğiz” dedi.

Güvenlik güçlerinin kabiliyetlerini artıracak milli radar sistemlerinin sayılarını da önümüzdeki dönemde artırmayı planladıklarını söyleyen Demir, bu amaçla yıl içinde erken ihbar radar sistemi ailesine ilave radar alımları sözleşmeleri imzaladıklarını aktardı.

‘İHRACAT ANLAMINDA BÜYÜK POTANSİYEL SAĞLIYOR’

İhracat anlamında yapılan temaslarda birçok ülkenin ana öncelikli konularından birisinin sınır güvenliği olduğunu vurgulayan Demir, “Bu kapsamda ülkemizde savunma sanayi ekosistemi olarak, anahtar teslim çok net çözümleri sunabilmek gibi bir avantajımız var. Çünkü bunların uygulamalarını yaptık, yapıyoruz. Muhtemel ülkelerde de bu çözümlerimizi gösterip, onlara belki akıllarına dahi gelmeyecek derecede teknolojik ve kapsamlı çözümler sunma ihtimalimiz var ki; bu da ihracat anlamında büyük bir potansiyel sağlıyor” diye konuştu.

Petrol piyasası son 15 ayın en düşük seviyelerinde

Petrol piyasası son 15 ayın en düşük seviyelerinde

Demir, askeri birliklerin ve tesislerin korunması için geliştirilmiş olan dron tespit ve önleme sistemlerinin yeteneklerini, değişen tehditlere paralel sürekli olarak geliştirdiklerini ve son dönemde çok sayıda sistemin kullanıcılara teslim edildiğini söyleyerek, “Başkanlığımız, birliklerimiz için tehdit haline gelen roket ve havan mühimmatlarının erken tespiti için gerekli olan radar sistemlerinin de geliştirilmesine yönelik projelerin başlatılması için gerekli adımları atıyor. Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 ve Akıncı İHA sisteminin AESA burun radarlarının milli olarak geliştirilmesinde son aşamaya geldik. Bayraktar TB3 SİHA’nın Anadolu gemisi için operasyonel hale getirilmesi adına da hazırlıklarımız sürüyor” dedi.

‘BİZİ TAKİBE DEVAM EDİN’

Sektörün tarihi günlerden geçtiğini işaret eden Demir, “Yakın zamanda insansız savaş uçağı Kızılelma ilk uçuşunu yapmıştı. 18 Mart bizim için bir milat tarihti ve 18 Mart’ta Milli Muharip Uçağımız hangardan çıktı, taksi yaparak pist başına gitti. Bunun yanında Hürjet’imiz, Atak-2 ve Anka-3 görücüye çıktılar. Biz bir ülkede belki bir yıl konuşulabilecek ürünlerin 4’ünü birden sahaya sunmanın gurunu taşıyor olacağız. Bu ürünlerin uçuşlarını da çok yakında göreceğiz. Tabii bunun yanında yine Bayraktar TB3’ümüzün de Anadolu Gemisi’nde operasyon yapmak üzere hazırlandığını da belirtmek istiyorum. Bu bilinen gelişmelerin yanında bilinmeyen ve yeni sürprizlerimizin olacağını da belirtmek isterim. Önümüzdeki günlerde bizi takibe devam edin” ifadelerini kullandı.

Demir, konuşmasının ardından zirvede bulunan savunma sanayii firmalarını stantlarını ziyaret etti. Demir, firmaların geliştirdiği ürünler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

İsmail Demir, the Chairman of the Defense Industries Presidency of Turkey, has recently made some intriguing comments about the future of his organization. In a statement to the press, Demir announced that they are planning to reveal some new surprises soon.

The Defense Industries Presidency is an instrumental organization responsible for the modernization and development of the Turkish military. Since its establishment in 1985, it has been tasked with reducing Turkey’s dependence on foreign arms and promoting local industry. With the country facing a myriad of security challenges, the role of the Presidency has become increasingly vital.

Under Demir’s leadership, Turkey’s defense industry has undergone significant changes. The country has steadily increased its defense budget, invested in local R&D, and formed partnerships with other countries. Some notable achievements of the Presidency include the development of the T129 attack helicopter, the Anka unmanned aerial vehicle, and the Altay main battle tank.

However, Demir’s recent statements suggest that his organization has even more ambitious plans in store. He hinted that a new generation of weapons systems is in development, including unmanned combat vehicles, hypersonic missiles, and long-range air defense systems. These cutting-edge technologies are designed to keep Turkey at the forefront of military innovation.

Turkey’s recent military involvements in Syria, Libya, and Nagorno-Karabakh have demonstrated the importance of having a strong, self-sufficient defense sector. As the country seeks to secure its borders and protect its interests abroad, it must continue to invest in its defense industry. By doing so, Turkey can reduce its reliance on foreign suppliers, develop indigenous capabilities, and enhance its strategic independence.

Demir’s comment on the new surprises from the organization is a testament to their commitment to achieving these goals. His leadership has brought new energy and innovation to the Turkish defense sector, and he continues to challenge his team to push the boundaries of what is possible. With the Chairman’s vision and the expertise of the Presidency’s staff, Turkey’s defense industry is poised to enter a new era of capability and performance.

In conclusion, İsmail Demir’s recent statements indicate that the Defense Industries Presidency of Turkey has some exciting plans for the future. The organization’s focus on innovation and self-sufficiency reflects Turkey’s growing aspirations on the world stage. While there are challenges ahead, the Presidency’s commitment to excellence and progress gives us reason to be optimistic about what the future holds.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu