Sağlık

İstemsiz şekilde bacaklarınızı sallıyorsanız dikkat!

blank

Sebepsiz bir şekilde başlayan ve çok sonralardan fark edilen bacak sallama durumu, şiddetli bir titreme ile ortaya çıkıyor. Bu duruma neyin sebep olduğu ve nasıl geçeceğini dair bilinen bilimsel net bir tanı olmasa da, arkasında bazı sebepler yatıyor olabilir.

Bacak titremelerinin sebebi olarak RLS yani huzursuz bacak sendromu hissedilebilir ancak huzursuz bacak sendromunda titreyen bacak hiçbir şekilde kontrol altına alınamaz bunun yanı sıra bu durum sadece geceleri uykudayken ortaya çıkar. Bacak titremesi ile aniden görülebilen ve ancak fark edildiği zaman durdurulabilen bir durumdur.

Esansiyel tremor adı verilen ve genetik olarak aileden geçebilecek olan bu durum mutasyona uğrayarak ortaya çıkar, ellerde ve ayaklarda kendini gösterir.

Bazı zamanlarda bir işe odaklanabilmek için insanlar bilinçaltına yerleşen durumlardan dolayı bacaklarını sallama isteği duyabilir ve bu durum iş bitene kadar sürebilir. Dikkat eksikliği ve hiperkative bozuklukları gibi durumlarda olumlu sonuçlara sebep olarak beynin bir işlem meşgul olmayan bölümlerini de çalıştırır.

Uzun süre devam eden ve can sıkıntısına sebep olan durumlardan sonra meydana gelebilecek olan bu durum sıkıntı esnasından ortaya çıkan gerilim azalana kadar devam eder ve rahatlama sağlanana kadar bu durum devam ettirilir.

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan kaygılı anların da belirli olan bacak sallama ve titretme olayı kalbin hızı bir şekilde atması ile birlikte kendini ortaya çıkarmak için beynin uyarılmasını ve böylece titremeye sebep olur.

Aşırı aktif bir şekilde çalışan tiroid bezleri de vücudun metabolizmasını düzenleyen hormonları ürettiğinden bu hormonlar çok fazla üretilmesi bacakların istemsiz bir şekilde sallama ve titretilmesinde etkilidir.>Kaynak: NTV/CNN

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

blank
Sağlık

Asbest nedir? Asbestin neden olduğu hastalıklar

5. Kanserler: Malign mezotelyoma: Asbestin yol açtığı en önemli hastalık akciğer zarı ve karın zarı kanseri, yani mezotelyomadır. Batı ülkelerinde
blank
Sağlık

2 dakikada 1 kadın hamilelik yüzünden ölüyor

Dünyada her iki dakikada bir kadın doğum sırasında hayatında kaybediyor. Dünya genelinde doğum sırasında ölümlerin artış gösterdiği belirtiliyor. ABD’de 2000’li
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com