Dünya

İsveç: Irak yetkilileriyle temaslarımızı sürdürüyoruz.

İsveç ile Irak arasında diplomatik temaslar devam ediyor

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile telefonla görüştü. İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Müdürü Karin Bolin, devlet televizyonu SVT’ye yaptığı açıklamada, Irak yetkilileriyle dışişleri düzeyinde ve yerel düzeyde temaslarının olduğunu belirtti. Bolin, “Temaslarımız ve diyaloğumuz devam ediyor. Tekrar eski duruma dönülmesi gerekir” dedi.

Olayın arka planı

Irak asıllı Salwan Momika, 20 Temmuz’da İsveç’in Stockholm Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına alarak hakaretlerde bulunmuştu. Bir gün önce Bağdat’ta Sadr Hareketi yanlıları İsveç’in Bağdat Büyükelçiliği’ni basarak bazı bölümlerini ateşe vermişti. Bu olayların ardından Irak yönetimi, İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’un ülkeyi terk etmesini istemişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde gerçekleşen saldırıyı şiddetle kınamıştı.

Irak asıllı Momika, Kurban Bayramı’nın birinci gününde de Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i yakmıştı. İslam ülkeleri ve Rusya da dahil olmak üzere birçok ülke bu olaya tepki göstermişti. İsveç ve Irak arasındaki diplomatik temaslar bu olayların ardından devam ediyor.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu