Dünya

İtalya’da sığınmacı faciası: Can kaybı 63’e yükseldi – Son Dakika Dünya Haberleri

Diğer taraftan, cenazeler denizden çıkarılarak beldedeki spor salonuna getirilirken, salonun önüne çok sayıda kişinin ölen göçmenler anısına çiçek ve mumlar bıraktığı görüldü.

Crotone Cumhuriyet Savcılığının olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

İÇİŞLERİ BAKANININ SÖZLERİ POLEMİK YARATTI

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’nin, düzensiz göçmenlerin yaşadığı faciaya ilişkin, “Söylenmesi gereken şey, bu kişilerin kalkış noktalarından hareket etmemesi gerektiğidir. Başka alternatif olamaz. Kurtarmak ya da kurtarmamak değil. Çaresizlik, bir kişinin çocuklarının hayatını tehlikeye atan bu seyahate çıkmasını asla haklı göstermez. Ben olsam böyle bir yolculuğa kalkışmazdım. İnsan kaçakçılığı uluslararası bir sorun, üzerine çalışıyoruz.” değerlendirmesi tartışma konusu oldu.

Piantedosi’nin sözlerine, muhalefet partilerinden ve denizde göçmenleri kurtaran Avrupa merkezli sivil toplum kuruluşlarına (STK) kadar pek çok kesimden tepki ve eleştiri geldi.

STK’lerden Open Arms’ın Twitter hesabından “Bakana katılmıyoruz. En önemli şey insan hayatını kurtarmaktır.” paylaşımı yapıldı.

Muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi (M5S), Piantedosi’nin sözlerini “insanlık dışı” bulurken, bir diğer muhalefet partisi Eylem’in (Az) lideri Carlo Calenda da bu sözleri “dayanılmaz” olarak nitelendirdi.

Sosyal medyada da pek çok kullanıcı, Piantedosi’yi istifaya davet etti.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: TRT/NTV

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu