Sağlık

Kanserden öksürüğe kadar birçok derde deva

Yavaş yavaş kışa doğru yaklaşırken yediğimiz ve içtiğimiz gıdalar değişmeye başlıyor. Boza en sık tüketilen sonbahar, kış içecekleri arasında yer alıyor. Osmanlı’dan beri hayatımızda yer alan boza Türkiye’de darıdan yapılıyor. Ancak mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahıllarla da yapılan çeşitleri bulunuyor. İçerisinde zengin demir, fosfor, A, B1, B2 ve E vitaminleri bulunan boza sağlık için oldukça fazla fayda sağlıyor.

BOZANIN FAYDALARI ÖKSÜRÜĞÜ ANINDA KESER

Kış aylarında yaşanan solunum yolları enfeksiyonları ve daha çok öksürük için doğal bir şifa kaynağı boza. Boza içerdiği bol miktardaki A, B, C ve E vitaminleri sayesinde soğuk algınlığıyla savaşır. Özellikle çocuklarda bronşların rahatlamasına, balgam çıkarmanın kolaylaşmasına yardımcı olur, böylece solunum yollarını rahatlatır. İnatçı öksürükleri bile birkaç gün içinde tamamen kesebilir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRIR

Anne adayları ve yeni anneler için de adeta bir iksir boza. Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde anne sütünü artırma özelliği bulunan boza yeni doğan bebeği de olumlu şekilde etkiler. Anne sütünden bebeğe aktarılan mineral ve vitaminler bebeğin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Özellikle anne ve bebeğin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmasına yardımcı olur.

HAZMI KOLAYLAŞTIRIR VE BAĞIRSAKLARI TEMİZLER

Bozanın içerdiği asitler zararsız asitlerdir. Bu asitler de midedeki asit seviyesini sağlıklı bir seviyede tutar, dengesini sağlar. Böylelikle hazmı da kolaylaştıran boza midenin yorulmasını engelleyip bağırsakları temizler. KANSER RİSKİNİZİ DÜŞÜRÜR Boza vücut direncinin artması için gerekli olan vitamin, mineral ve bol miktarda antioksidanı barındırdığından bünyenin savunma sistemini geliştirir ve böylelikle kanserle mücadelede önemli rol oynar. Yani boza içerek vücut direncinizi artırarak kanser riskinizi minimuma indirebilirsiniz.

KEMİK SAĞLIĞINI KORU

R Bozanın vitaminler açısından zengin olduğundan bahsettik. İşte boza bu vitaminler sayesinde özellikle gelişmekte olan çocukların kemik yapılarını güçlendirme yetisine sahip. Ayrıca yaşlılık döneminde ortaya çıkabilecek kemik hastalıklarına karşı da sizi koruyor.

ENERJİ VERİR

Bozanın içerdiği bol miktarda B vitamini vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi veriyor ve yorgunluğa yenik düşmenizi engelliyor. Özellikle sporcuların bu sebeple bolca boza tükettiği biliniyor. Hamile kadınların doğumdan önce ve sonra boza içmesi de kaybettikleri gücü geri kazanmalarına yardımcı oluyor.

STRESTEN UZAKLAŞTIRIR

Bozanın içindeki B vitamini sadece fiziksel değil ayrıca zihinsel yorgunluk için de birebir. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı özelliği olan, yorulmuş ve yıpranmış sinirleri onaran bozayı içtikten sonra pamuk kadar yumuşak olabilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMELERİNİ ÖNLER VE CİLDİ PARLATIR

İçerdiği B12 vitamini ve diğer mineraller sayesinde boza cilt ve saç sağlığı için de oldukça faydalı. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar, dökülmeleri önler, cildi yumuşatır, cilde sağlıklı, mat ve parlak bir görünüş kazandırır.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: BRTK/NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Kanserden öksürüğe kadar birçok derde deva

Geleneksel tıbbın bir parçası olarak kullanılan bitkisel tedavi, tarih boyunca insan sağlığı için önemli bir role sahip olmuştur. Bitkisel tedavi, kullanılan bitkilerin içerdikleri doğal bileşenler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde etkileyici sonuçlar vermektedir. Kanser gibi ciddi bir hastalıktan öksürüğe kadar birçok sağlık sorunu için bitkisel tedavi seçenekleri mevcuttur.

Kanser hastalığı için bitkisel tedavi seçenekleri arasında laetrile yani meyve çekirdeği özü, Chaga Mantarı, zerdeçal, ıhlamur çiçeği ve kereviz suyu sayılabilir. Düzenli kullanıldığında bu bitkiler kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmakta ve kanserle mücadeleye yardımcı olmaktadır.

Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında kullanılan bitkiler arasında ısırgan otu, kekik, papatya, misvak ve adaçayı bulunmaktadır. Bu bitkiler akciğerlerdeki iltihaplanmaları hafifletmek, bronşları açmak ve öksürük gibi semptomları hafifletmektedir.

Mide sorunlarına iyi gelen birçok bitki mevcuttur. Nane, papatya, maydanoz, zerdeçal ve zencefil gibi bitkiler mide yanması, hazımsızlık ve gaz şikayetlerine iyi gelmektedir. Bu bitkiler aynı zamanda sindirim sistemini de düzenli hale getirerek, bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Bitkisel tedavi birçok derde deva olduğu gibi, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Adaçayı, çemen otu, zencefil, karanfil, kekik ve limonlu su bu tür sağlık sorunlarına iyi gelen bitkiler arasındadır.

Bitkisel tedavi seçenekleri, birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan etkili, doğal ve güvenli bir yöntemdir. Bununla birlikte, bitkilerin de yan etkileri olabilir ve bazı bitkiler diğer ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu nedenle, bitkisel tedavi yöntemi kullanılmadan önce uzman bir doktor veya bitki uzmanı ile mutlaka görüşülmelidir.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu