Seyahat

Kapadokya Gezilecek Yerler Nelerdir? Kapadokya’da Neler Yapılabilir?

Kapadokya Gezilecek Yerler Nelerdir?

 Türkiye’nin keşfedilesi turistik yerlerinden biri olan Kapadokya’da ziyaretçilerin görüp keşfedebileceği birbirinden nefes kesici güzellikleri içerisinde barındıran yerler bulunmaktadır. Bu doğrultuda bölgeye yolunuz düştüğünüzde mutlaka keşfetmeniz ve gezmeniz gereken yerlerden bazıları:

 – Ihlara Vadisi: Kapadokya Bölgesi’nin en batı noktası konumlanmış olan Aksaray’a bağlı Ihlara Vadisi, 12 km uzunluğa sahip olan Melendiz Çayı’nın yıllar içerisinde aşındırıcı etkisi sonucunda oluşmuştur. Bu vadiye ulaşmak için 400’e yakın basamak inilmesi gerekmektedir. Aşağıya inildiğinde ise su kenarındaki bulunan banklarda dinlenmek ve vadinin manzarasını izlemek mümkün olmaktadır.

 – Narlıgöl Krater Gölü: Ihlara Vadisi’nden Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne doğru ilerlenirken keyifli bir fotoğraf molası için Narlıgöl’e uğrama şansınız vardır. Göl, ismini burada bulunmakta olan Nar Köyü’nden almıştır. Her ne kadar buraya krater gölü denilmiş olsa da bir meteor düşmesi sonucu oluştuğu da düşünülmektedir.

 – Göreme Açık Hava Müzesi: İlk Hristiyanlar tarafından inşa edilmiş olan pek çok kiliseyi kapsamakta olan Göreme Açık Hava Müzesi, volkanik tüften meydana gelmiş olan son derece ilgi çekici yapıya ve manzaraya sahiptir.

 – Üç Güzeller Peribacaları: Ürgüp’te yer almakta olan Üç Güzeller Peribacaları, muhteşem güzelliğe sahip manzaralar sunmaktadır. Üç Güzeller, anne-baba-çocuk peribacaları olarak da anılmaktadır.

 – Derinkuyu Yeraltı Şehri: Kapadokya’da şu ana kadar bulunmuş olan 37 yeraltı şehri vardır. Bu yeraltı şehirlerinden yalnızca 7 tanesi ziyarete açıktır. Korunma ve savunma amaçlı yapılmış olan bu şehirlerde düşmanlardan kaçmak için dar tüneller de inşa edilmiş durumdadır. Derinkuyu Yeraltı Şehri “Y” biçiminde inşa edildiği için girişi ile çıkışı ayrı yerlerde bulunmaktadır.

 Kapadokya sınırları içerisinde gezmeye doyum olmayan diğer doğal ve tarihi güzelliklerden bazıları ise şunlardır:

 – Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

 – Paşabağ Peribacaları

 – Güvercinlik Vadisi

 – Bonus: Tuz Gölü

 – Devrent Vadisi

 Kapadokya’da Neler Yapılabilir?

 Kapadokya dünyanın hiçbir yerinde görülemeyecek mucizevi bir oluşum ve medeniyetler beşiği olma özelliği taşımaktadır. Her köşesinde farklı bir atmosferi keşfetme olanağını sunan eşsiz bir yer olma niteliği barındırmaktadır. Bölgenin keşfedilesi güzelliklerinin varlığı söz konusudur. İşte Kapadokya’da mutlaka yapmadan dönmemeniz gerekenler:

 – Kapadokya’nın tarihi yerleri gezilebilirsiniz.

 – Kapadokya’da yapılacaklardan biri de Kapadokya müzelerini gezebilirsiniz.

 – Geçmişi M.Ö. 3000’lere uzanan yeraltı şehirlerine inerek geçmişin gizemlerine doğru heyecan verici nitelikte bir yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

 – Peribacalarının eşliğinde vadilerde rüya gibi bir atmosferde yürüyüş yapabilirsiniz.

 – Sıcak hava balonuyla Kapadokya’yı bulutların arasından seyredebilirsiniz.

 – Avanos’ta çömlek yaparak keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 – ATV’yle çevreyi dolaşabilir, ata binebilirsiniz.

 – Şarap tadımlarına katılabilirsiniz.

 – Kapadokya mutfağına has birbirinden enfes nitelikteki lezzetlerini keşfedebilirsiniz.

 – Düzenlenen Türk gecelerine katılarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 – Kaya (Cave) otellerde konaklayarak farklı bir konaklama deneyiminin keyfini yaşayabilirsiniz.

 Kapadokya Nerede?

 Kapadokya, Türkiye’nin en ilgi çekici güzelliklerine sahip olan yerlerinden biridir. Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürtmüş olduğu lav ve küllerin meydana getirmiş olduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılması sonucunda ortaya çıkan bir bölge olma niteliği barındırmaktadır. Bölgedeki ilk insan yerleşiminin ise Paleolitik döneme kadar uzandığı tahmin edilmektedir.

 Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

 Türkiye’nin görülmeye ve keşfedilmeye değer güzellikleri ile dolu noktalarından biri olan Kapadokya’ya ulaşım pek çok insanın merak ettiği bir konudur. Buraya ulaşım sağlanabilmesi için öncelikle karayolu ve havayolu ile Nevşehir iline ulaşmak gerekmektedir.

 Bölgeye otobüsle seyahat etmek isteyenler içinse Türkiye’nin birçok şehrinden direkt olarak Nevşehir’e düzenlenmekte olan otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu seferlerden yaralanma olanağı söz konusudur. Havayolunu tercih edenler içinse bölgeye en yakın konumda yer alan havaalanı Kayseri’dedir. Oradan servis araçları veya taksilerle Nevşehir’e ulaşım sağlanabilmektedir.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu