Türkiye

Karadeniz’de sel: 2 ölü

Karadeniz bölgesinde etkili olan şiddetli yağışlar, sel ve su baskınlarına neden oldu. Amasya ve Samsun’da sel sularına kapılan iki kişi hayatını kaybetti. Kastamonu ve Sinop’ta ise çok sayıda ev ve iş yeri su altında kaldı. Yolların çökmesi sebebiyle ulaşım bazı bölgelerde kesilirken, diğer bölgelerde alternatif güzergahlar belirlendi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, selle ilgili çalışmaları takip etmek üzere Samsun’a gitti. Yerlikaya, vatandaşların dikkatli olmalarını isteyerek, sel riskinin devam ettiğini söyledi.

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde sağanak yağış nedeniyle 11 köyde, ev, ahır ve tarım arazilerinde hasar oluştu. Dumanlı, Pusacık, Çal, Sarayözü, Kiziroğlu, Köseler, Korkut, Koltuk, Bademli, Kağnıcı ve Kızık köylerinde sel baskını ve heyelan meydana geldi. Bazı ev ve ahırlar su altında kaldı, tarım arazilerinde zarar oluştu. Kızılkışlacık köyünde sele kapılan otomobilde kaybolan iki kişiden birinin cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp kişiyi arama çalışmaları ise devam etmektedir.

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde dün akşamdan bu yana etkili olan şiddetli yağışlar, yollarda çökmelere neden oldu. Paşalı-Karakaya grup yolunun Sırakonak köyü yakınlarındaki Fula Çayı mevkisinde yol çöktü. Sırakonak, Yunuslar, Karacakaya, Hacıreis ve Hacıreis Sökü köylerini ilçeye bağlayan yol ise ulaşıma kapandı.

Sinop’ta da kuvvetli yağış sonrasında Ozan, Dereler ve Yeraltı mahalleleri sınırları içinde bulunan Kocahüseyin Deresi taştı. Havza ilçesinde de şiddetli yağışlar nedeniyle Tersakan Çayı taştı ve bazı tarım alanları sular altında kaldı. Ladik ilçesi Alıçlı Mahallesi’nde sele kapılan bir vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise bölgedeki sel ve su baskınlarına müdahale edildiğini ve çalışmaların sürdüğünü aktardı. Sel felaketine maruz kalan bölgelerde, ekiplerin çalışmaları devam ediyor. Müteahhitlik sektöründeki profesyoneller, selin etkilerini azaltmak için daha sıkı teşvik edildiklerinde binaların dayanaksızlığıyla ilgili tartışmalar tekrar alevlendi. Herhangi bir yenilik henüz gelinmedi, ancak bölge sakinleri, yeniliklerin selin oluşturduğu yıkımın ardından gelmesini ümit ediyorlar.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu