Yaşam

Kayıp Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Kayıp Eşyaları Bulmak İçin Edilecek Dualar Nelerdir?

 Kayıp Duaları Nelerdir?

 Kayıp duasının Arapçası şu şekilde olmaktadır:”Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.” biçiminde ifade edilmektedir. Kaybolan olan eşyaların bulunması amacı ile okunması gerekli olan bu dua esasen Hz Ömer tarafından okunmuştur. Hz. Ömer’in oğlunun kaybolması durumu içerisinde bu dua okunmuştur. Bu sebepten dolayı bahsedilen dua geçmişten bugüne kayıp duası olarak bilinmektedir ve okunmaktadır.

 Kayıp Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

 Kayıp duasının Türkçe anlamı şu şekilde ifade edilmektedir: Ey kaybolan kişilere yolunu gösterebilen Allah’ım. Bana da doğru bir kılavuz (yol) göster. Kudretin ile birlikte bana kaybetmiş olduğum şeyi geri ver çünkü bu ancak senin fazlındır.” biçiminde olmaktadır.

 Kayıp Duası Nasıl Okunmalıdır?

 Kayıp duası eşyayı kaybetmiş olan birey tarafından okunmalıdır. Kayıp duası okunmadan hemen önce şükür namazının da kılınması gerekmektedir. İki rekât olan şükür namazının kılınmasından önce muhakkak abdest de alınmalıdır. Bütün bu işlemlerden sonra dua okunabilmektedir. Dua namazın hemen arkasından da okunabilmektedir. Bir bardak suya okunarak onun içilmesi de ideal olmaktadır. Kayıp duası kapsamında, genel olarak herhangi bir eşyasını veya değer vermiş olduğu bir şeyini kaybeden bireyler, dua ederek Yüce Allah’tan yardım istemelidir. Kaybolan eşyaları bulabilmek amacı ile salavat-ı şerife, Ayetel Kürsi’nin ve Duha suresinin zikredilmesi bir hayli faydalıdır. Bununla birlikte eşyayı ararken sürekli “Suphanallah” demek bir hayli faydalı olmaktadır. Bunların beraberinde okunabilecek birçok dua bulunmaktadır.

 Diğer Kayıp Duaları Nelerdir?

 Kaybolan şeylerin ya da eşyaların bulunabilmesi için pek çok dua bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:

“Ya cami’annasi liyevmin la raybe fihi İnnallahe la yuhliful mi’ad icma beyni ve beyne” şeklinde olan dua, çalınan veya kaybolan herhangi bir şeyi bulabilmek amacı ile bu dua her gün 25 kez okunmalıdır. Kayıp olan eşya bulunana kadar bu okuma devam etmelidir. Okunan bu duanın sonunda kaybedilmiş olan şeyin ismi zikredilmelidir.

Bir şeyi kaybolan veya çalınan birey, her gün iki rekat olan namaz kılıp selamın ardından, “Allahümme ya Hadi ve ya Radded dalleti, erdid aleyye dalleti biizzetike ve sultanike feinneha min fadlike ve ataike.” şeklindeki duayı okuyarak, kaybolan eşyasını buluncaya dek devam etmelidir.

 

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu