Türkiye

Kılıçdaroğlu: Söz veriyorum sorunları birlikte aşacağız – Son Dakika Türkiye Haberleri

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Her çocuğun karnının doyduğu bir Türkiye, esnafın rahat ettiği bir Türkiye, fabrikada çalışan işçinin işini bitirdikten sonra evine huzur içinde döndüğü bir Türkiye düşlüyorum. Böyle bir Türkiye olsun istiyorum. Kimse inancı, kimliği ve yaşam tarzı nedeniyle ötekileştirilmesin.

Birimiz hastaysak 85 milyonumuz o gün hastadır. Birlikte olmanın beraber olmanın yolunu bulmak zorundayız. Çok ayrıştık, çok kutuplaştık. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. İsteriz ki herkesin karnı doysun. Her anne üniversiteyi bitiren çocuğunun iyi bir işi olsun ister. Bunlar olmayınca büyüyemiyoruz, işsizlik sorununu çözemiyoruz.

“SARAYLARDA GÖZÜM YOK”

Söz veriyorum beraber birlikte bütün sorunları aşacağız. Saraylarda gözüm yok, sizler gibi yaşamak istiyorum. Bu toplumun ayağa kalkması lazım. Bu toplumun büyümesi, gelişmesi lazım. 

“İZİN VERİN YASIMIZI TUTALIM” 

Covid’de resmi rakamlar açıklandı 81 bin kişi ölmüş diye. Sonra ölüm istatistikleri açıklandı, arada 200 bin fark var. İzin verin de yasımızı tutalım.

“DEPREMZEDEDEN PARA ALINMAYACAK”

Yetişmiş insan gücü  depremden sonra bölgeyi terk etti. Söz verildiği dendi ki size süratle binalar yapacağız. 2 yıl ödemesiz, 20 yıl taksitle bu binaları satacağız dediler. Ben Nurdağı’ndan depremzede kardeşlerime söz veriyorum, bu binaların tamamı yapılacak 5 kuruş para alınmayacak. 15 Mayıs’tan sonra yıkılan kimin eviyse ahırıysa yapılacak ve para alınmayacak.

Anayasa madde 57. Devlet şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır… Bunu devlet yapar diyor. 

“SİZİN HİÇBİR KABAHATİNİZ YOK”

Ev sahibi olan ve evi yıkılan vatandaşa sormak isterim. Müteahhit geliyor ve evi yapmak istiyor. 23 imzaya ihtiyacınız var. Bunların tamamı kamuya ait. Mimari, harita mühendisi, inşaat mühendisi, mimar bunların tamamı imzalıyor. 23 imza atılıyor. Sonunda belediye izni veriyor. Bu bina depreme dayanıklıdır, hepimiz imzamızı attık diyor. 

Müteahhide gidiyorsunuz bu bina sağlam bu binayı alıyorum diyorsunuz. Binayı alırken devletin verdiği güvence var. Vatandaş olarak gidip alıyorsunuz. Sizin hiçbir kabahatiniz yok. 

Anayasa, idare kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yüklümlüdür diyor. Geldiler sizden helallik istediler. Bu binaların para almadan yapıldığında helallik istenmeli.

Dükkanı başına yıkılmış, bankaya ödeyecek parası yok. Nerede sosyal devlet. Sosyal devlet bugünler için var. Senin borcunu ödüyorum, faizini siliyorum diyecek. Devletin vatandaşı koruduğu gerçeği ortaya çıkmış olur. Torunu bile borçlandırıyorlar. Barolarla konuştum, sizden para istediğinde dava açıp paranızı geri alabilirsiniz. 

“23 İMZAYI ATANDAN HESABINI SORACAĞIZ”

Bir kişinin binası yıkılmamışsa ama güçlendirme gerekiyorsa bankadan sıfır faizle kredi verilecek. 23 imza atanlar var ya devlet olarak onlara döneceğiz ve hesabını soracağız. Bundan sonra bir mühendis imza attığında sorumluluğunu bilecek.

Önüne gelen müteahhitlik yapıyor. Bu işi kurala bağlayacağız. Her önüne gelen müteahhitlik yapar mı? Benim yaşayacağım evin depreme dayanıklı olması lazım. Her önüne gelen müteahhitlik yapamayacak.” 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Kemal Kılıçdaroğlu, the leader of the Turkish opposition party, has recently made a promise to the public, saying that he will work towards overcoming the problems that the country is currently facing. He has stated that he has identified several key issues that need to be addressed, including the economy, education, and the rule of law.

Kılıçdaroğlu has been very vocal in his criticisms of the current government and the policies that they have introduced. He has argued that the current ruling party has failed to address the needs of the people, and that significant changes need to be made in order to improve the country’s overall well-being.

One of the key issues that Kılıçdaroğlu has outlined as a priority is the economy. He has argued that the current government’s policies have failed to bring about the growth and development that the country needs, and that a new approach is required. He has promised to put forward a new economic plan that focuses on creating sustainable economic growth, reducing unemployment, and improving the overall standard of living for all Turkish citizens.

Another issue that Kılıçdaroğlu has highlighted is education. He has argued that the education system in Turkey is in desperate need of reform, and that children are not receiving the high-quality education that they need in order to thrive. He has promised to work towards improving the education system and ensuring that every child has access to a high-quality education.

Finally, Kılıçdaroğlu has emphasized the importance of the rule of law. He has argued that the current government has eroded the independence of the judiciary, and that this has had a negative impact on the overall governance of the country. He has promised to work towards restoring the separation of powers and ensuring that the judiciary is able to operate independently.

Overall, Kılıçdaroğlu’s promises indicate that he is committed to address some of the key issues that Turkey is currently facing. It remains to be seen whether he will be able to deliver on these promises, but many people in Turkey will be watching closely to see how he follows through on his commitment to improve the country’s overall well-being.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu