Ekonomi

KKM ile Merkez Bankası’nın ‘miktarsal sıkılaşma’ politikasına ilk adım atıldı

 

Hostinger Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduat (KKM) için yüzde 15 zorunlu karşılık oranını belirledi. Resmi Gazete’de dün yayımlanan kararla, kur korumalı hesaplar için getirilen yüzde 15’lik zorunlu karşılık uygulaması tüm vadeler için geçerli olacak. Bu tedbirin yaklaşık 450 milyar liralık likiditeyi çekeceği tahmin ediliyor.

Merkez Bankası’nın Zorunlu Karşılıklar Tebliği’nde yapılan değişiklik, PPK toplantısı sonrasında verilen sinyalin ilk adımını temsil ediyor. Politika faizinin 17.5’a çıkarıldığı toplantının ardından yapılan açıklamada, “Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır” denilmişti.

Bu kararla birlikte Merkez Bankası, KKM hesapları için zorunlu karşılıkları tüm vadelerde yüzde 15’e çıkardı. Bankalar KKM işlemi yaptığında daha fazla karşılık ayırmak zorunda kalacak ve bu da KKM’nin bankalara olan maliyetini artıracak. Ayrıca KKM’ye verilen mevduat faizinin düşmesi bekleniyor. Resmi Gazete’deki kararda, 6 aydan uzun süreli Türk Lirası mevduatları için de tüm oranların sıfırlandığı belirtiliyor.

KKM uygulaması, 2021 yılının aralık ayında kurlardaki dalgalanma nedeniyle başlatılmıştı. Son bir ayda KKM hesapları 334 milyar lira, son bir haftada ise 115.6 milyar lira artış gösterdi. Bu yılın mart ayında 1.6 trilyon olan KKM hesapları, 14 Temmuz haftasında 3 trilyon lira sınırına yaklaştı. 7 Temmuz haftasında 2 trilyon 846 milyar lira olan KKM hesapları, 14 Temmuz haftasında 2 trilyon 962 milyar liraya ulaştı. Bu da bir aylık dönemdeki artışın 334 milyar lira olduğunu gösteriyor.

Zorunlu Karşılık oranı ise mevduat kabul eden bankaların, bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranını temsil ediyor. Bu oran, Merkez Bankası tarafından belirleniyor.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu