Seyahat

Knidos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Knidos Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yılların en popüler antik şehirlerinden olan Knidos antik kenti Ege’de bulunan eşsiz antik kentlerden bir tanesi olup Ege turu yapanların ilk uğradığı yerlerdendir. Knidos antik kentinin tarihi de Karya dönemine kadar uzanmaktadır. Yaklaşık olarak bu tarihi antik kentin 2000 yılı aşkın bir tarihi bulunmaktadır. Knidos antik kenti içerisinde Roma dönemine ait olan eserler de yer almaktadır.

 Knidos Antik Kenti Nerede?

 Knidos antik kenti ülkemizin tatil beldelerinden olan Muğla’nın Datça ilçesinde bulunmaktadır.

 Nasıl Gidilir?

 Knidos antik kentine gitmek için Muğla’ya havayolu ya da karayolu ile ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Muğla şehrine hem karayolundan hem de hava yolundan geçiş sağlamak mümkündür. Öyle ki Knidos antik kentine ilk olarak hava yolu oradan da aktarma ile ulaşım tercihi en çok tercih edilendir. Knidos antik kentine ilk olarak Muğla havalimanına aktarmalı ya da aktarmasız bir şekilde uçuş gerçekleştirdikten sonra havalimanı hizmetlerinde bulunan araç kiralama transit hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Araçlarınızı kiraladıktan sonra bu noktadan itibaren Knidos antik kentine gitmek için Datça ilçesine gitmeniz gerekiyor. Datça ilçesine giden yol tabelalarını takip ederek doğrudan bu ilçeye gidebilirsiniz.

 Datça ilçesine geldikten sonra bu noktadan itibaren navigasyon açabilirsiniz. Navigasyon aracılığı ile Datça ilçesinden bu antik kente ulaşmak yaklaşık olarak yarım saat sürecektir. 

 Knidos Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Knidos antik kenti yaklaşık olarak Datça’nın merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bundan dolayı da ulaşım Datça ilçesinden çok kolaydır. Datça’nın Yazıköy mahallesinde bulunmaktadır. Karya bölgesinde yer alan Knidos antik kenti içerisinde Helenistik ve Roma dönemine ait olan eserler yer almaktadır. Bu bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen verilere göre tarihte defalarca kez restore edilmiş olan bir bölgedir. 2014 yılında da yapılan çalışma sonucunda bu bölgenin inşası milattan önce 4. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Tarihte bu bölge de iskan edilmiştir. 

 Knidos antik kenti tam olarak 7 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. İçerisinde toplu mezarlar da yer almaktadır. Knidos kenti tarihte bilime mimarlığa ve sanata çok ilgi gösteren bir kent olmuştur. Bundan dolayı da bu kentte bilime ve sanata dair olan eserleri görmek mümkündür. Adeta tarihe tanıklık edebileceğiniz bir yer olan Knidos antik kenti günümüzde sit alanı olarak çevrilmiştir. Sadece antik çağdan değil aynı zamanda Orta çağ ve Roma döneminden de izler barındıran Knidos antik kentinde matematik bilimcileri de yaşamıştır. 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu