Sağlık

Kokoreçte İlginç Keşif: 100 Gramda 470 Mikroplastik Parçası!

Urfa kebabı, kokoreç ve börek gibi yiyeceklerde plastik kullanımı endişe verici boyutta. Gıda analizi uzmanları, plastik kontaminasyonu içindeki mikroplastiklerin tespit edildiği yiyecekler arasında Urfa kebabının da yer aldığını açıkladı. Yapılan araştırmalarda, çiğ ve pişmiş olarak incelenen Urfa kebabı örneklerinde yaklaşık aynı miktarda mikroplastik tespit edildiği söylendi. Kokoreç örneklerinde kömür parçalarına da rastlandı. Analiz uzmanları, kokoreç, börek ve Urfa kebabının boyutlarına göre sıralandığında en fazla plastik miktarının kokoreçte, ikinci sırada börek ve üçüncü sırada Urfa kebabında olduğunu açıkladı.

Uzmanlar, bu durumun insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor. Böyle yiyeceklerin tüketilmesi sonucu vücuda alınan mikroplastikler, uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle işletmelerin, daha sağlıklı ve doğal olan malzemelere yönelmesi gerektiğinin altını çizen analiz uzmanları, ağaç, bambu veya cam alternatifleri önerdi.

Plastik tezgahların işletmeler tarafından kolay temizlenebilir olması nedeniyle tercih edildiğine dikkat çeken uzmanlar, plastiğe alternatif olarak kullanılabilecek malzemelerin bulunduğunu kaydediyor. Aynı zamanda, gıdayla temas halinde olan plastik ürünlerin kanunlar bazında kullanımının düzenlenmesi ve uygun bir prosedür haline getirilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulunuyorlar. Uzmanlar, bu konuda yapılan araştırmaların devam etmesinin önemini vurguluyorlar.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu