Ekonomi

Kripto analistine göre Bitcoin 30.000 doları hedefliyor

Analize göre Bitcoin (BTC), günün önemli ABD makroekonomik politika güncellemeleri sırasında 30.000 dolar seviyesini aşmak için “short pozisyonları çıkarabilir”.

ABD Merkez Bankası‘nın faiz oranlarına ilişkin kararına BTC fiyatının nasıl tepki vereceğine dair iddialar artarken, Bitcoin’in hedefi görünürde 30.000 $ gibi gözüküyor ancak 20.000 $’ın altına düşme ihtimali de olasılıklar arasında yer alıyor.

Bitcoin 30.000 dolara ulaşabilir mi?

Bitcoin için kilit noktalarından biri olarak ve popüler trader Crypto Tony‘nin “sabırsızlıkla beklediği” FED toplantılarından biri olarak nitelendirdiği toplantıya saatler kaldı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), devam eden ABD bankacılık krizinin politikayı sekteye uğrattığına dair şüphelerin ortasında, 22 Mart’ta temel faiz oranlarının nasıl değiştirileceğine karar verecek.

CME Group FedWatch Tool’dan elde edilen verilere göre, daha geçen ay faiz artırımına devam edeceği tahmin edilen piyasalar şimdi FED’in döngüye ara verme ihtimalini değerlendiriyor.

FED hedef oran olasılıkları grafiği. Kaynak: CME Group

FED, ekonomiden likiditeyi çekmek için harcadığı on sekiz ayın toparlanma için sihirli bir değnek olmadığını ima ettiğinden dolayı bu durum risk varlıkları için önemli bir kilometre taşı olacaktır.

Cointelegraph’ın haberine göre, birkaç bankanın başarısızlığı sayesinde likidite zaten yükselişte ve niceliksel sıkılaştırma (QT) kaldırmalarının bir kısmı tek bir hafta içinde geri alındı.

“Yani bugün FOMC, tek bir şey demek, VOLATALİTE. Hiç şüphe yok ki toplantıyı doğru kullanacağız, bu da temkinli davranmak anlamına geliyor,” diyen Crypto Tony, Twitter takipçilerine gün içinde kısa bir açıklama yaptı.

“Benim ana oyunum, eğer gelirse 30.000$’dan kâr elde etmek.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Crypto Tony/Twitter

Bu arada piyasa yorumcusu Tedtalksmacro, her bir FED yolunun olasılıklarını ve bunların risk varlıkları üzerindeki olası etkilerini ortaya koydu.

“Bitcoin’de yukarı doğru yavaş bir hareket var, bu da gözlerimin hala 28.700 $’a odaklandığı anlamına geliyor,” diyen Cointelegraph yazarı, trade firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe sözlerini şöyle sürdürdü:

“FOMC civarında bu yüksek seviyeye çıkmamızı ve ardından biraz konsolidasyon yaşamamızı bekliyorum. CME boşluğu da 28.700$’da.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/Twitter

Van de Poppe, CME Group’un Bitcoin vadeli işlem piyasalarında, fiyatlarının yeni bir işlem haftasına bir önceki haftayı bitirdiğinden farklı bir konumda başlamasıyla oluşan “boşluk” olarak adlandırılan duruma atıfta bulundu. Tarihsel olarak, spot fiyat bu tür boşlukları “doldurmak” için yukarı ya da aşağı gitmiştir.

TradingView’den alınan veriler, odaklanılan boşluğun Haziran 2022’de yaratıldığını doğruluyor.

CME Group Bitcoin vadeli işlemleri 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

“Gerçekten yükselişe geçmek istiyor musunuz?”

Ancak daha muhafazakâr bir görüş benimseyen popüler analist Justin Bennett, mevcut spot fiyat işlem aralığının önemli bir tarihsel direnci temsil ettiği konusunda uyardı.

Short pozisyonların “sıkışması” 30.000 $’a ortaya çıkmasına neden olabilir, ancak ani bir dalışın tam tersi bir etkisi olabilir – uzun pozisyonlar ise en azından 20.000 $’ tutacağına bahse giriyor.

Bennett, “Bakın, belki BTC’nin 30 bin $’a kadar kısa likidasyonlar çıkardığını görebiliriz,” diye özetledi.

“Ancak 20 bin doların altında büyük bir uzun likidasyon bloğuyla makro dirençte yükselişe geçmek ister misiniz? Ben istemem.”

Ekteki bir grafik, 20.000 $ seviyesinin altına inilmesi halinde tetiklenecek likidasyonların boyutunu gösteriyor.

Bitcoin likidasyon seviyeleri açıklamalı grafik. Kaynak: Justin Bennett/ Twitter

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve fikirler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir. 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: Cointelegraph

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Bitcoin, her zaman büyük bir tartışma konusu olmuştur ve son zamanlarda, yatırımcılar dijital para biriminin fiyatındaki yükselişi yakından izliyorlar. Kripto analistler, Bitcoin’deki son fiyat yükselişinin artacağına ve kripto para biriminin 30.000 dolara kadar ulaşabileceğine inanıyor.

Bitcoin, yüksek volatilitesi nedeniyle yatırımcıları için oldukça riskli bir varlık olarak biliniyor. Ancak, son birkaç ay boyunca kripto para biriminin fiyatı büyük bir artış sergiledi ve 17.000 dolara kadar yükseldi. Bu yükselişin arkasında yatan sebepler arasında, Covid-19 pandemisi ve işsizlik sıkıntısı gibi geleneksel yatırım araçlarının güvenilirliğinin sorgulanması olduğu düşünülüyor.

Bu yükselişin devam etmesi ve kripto para biriminin 30.000 dolara kadar ulaşması, kripto analistlerinin öngörülerine dayanıyor. Analistler, Bitcoin’in Altın’a olan benzerliği göz önüne alındığında, yatırımcıların güvenli bir liman olarak gördükleri Altın’ın fiyatına yaklaşabileceğine inanıyorlar.

Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatındaki yükselişin spekülatif olduğu ve yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiği önemli bir gerçek. Analistler, büyük bir düzeltmenin meydana gelebileceği ve fiyatların kısa bir süre içinde gerileyebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Bitcoin, yatırımcılar için riskli bir varlık olmaya devam ediyor. Ancak, son fiyat yükselişini takiben kripto analistlerinin yapılan tahminleri, Bitcoin’in gelecekte yüksek bir fiyat potansiyeli taşıdığını gösteriyor. Yatırımcılar, piyasaları yakından takip ederek, Bitcoin hakkında doğru ve bilinçli bir yatırım kararı verebilirler.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu