Ekonomi

Kripto kışı devam etse de Bitcoin’de tepki şansı

2023 yılına kısmen olumlu başlayan kripto paralar noel ve yılbaşı tatillerinin sona ermesi ile hacimli yükseliş gerçekleştirdiler. Geçen yıl piyasa değerinden 2 trilyon eriyen kripto paraların toplam değeri yeni haftaya 800 milyar dolar ile başlıyor. Bitcoin ise 16.200$ seviyesini geçenlerde test etmesinin ardından 17.200 seviyesinde bu sabah fiyatlanıyor. Henüz kripto kışı sona ermiş değil; Huobi’nin finansal durumu ve Genesis’in de battığı yönünde dedikodular tahribat yaratabilecek büyüklükte. Bu nedenle bir ralli değil ancak bir tepki hareketi görme şansımız da artıyor. Son dönemde gelen kötü haberlere de biraz ara vermemiz, Bitcoin’in aktif ve yeni hesap sayılarında artışa ve trafik aratmalarında yoğunlaşmaya neden oldu. Brezilya’daki siyasi risklerin artması ve kripto paraların bir ay önceden yasallaştırılması sonrası buradaki tansiyon merkeziyetsiz paralara kaçışı tetikleyebilir.

Geçen hafta açıklanan ABD istihdam verileri 200 bin beklentiye karşılık 223 bin kişi olarak açıklansa da veri içeriği Fed’i faiz artırımına zorlayacak güçten değil. Verinin detaylarına baktığımızda; çalışma saatinde azalma, part time işsizlikteki artış ve ücretlerdeki artışın enflasyon gerisinde kalmaya başlaması da Fed’in üzerinde durması gereken konular olacaktır. Bu nedenle gözler Salı günü İsveç’te konferansta konuşacak olan Powell ve perşembe günü açıklanacak enflasyon verileri takip edilecek. İstihdam piyasası kuvvetli kalmaya devam etse de 2022’de 4 puan artırılan faizlerin de deflasyonist etkileri görülmeye başlandı. Manşet enflasyonun %7,1’den %6,5’e düşmesi bekleniyor.

Bitcoin uzun süreli düşüşü ve haberlerin sindirilmesi ile 17.000$ seviyelerinden fiyatlanıyor. Zayıf şirketlerin piyasadan elenmesi ile birlikte kötünün büyük ölçüde bittiği inancı tepki yükselişlerine neden oluyor. Bitcoin 16.900$ seviyesini kırmasıyla haftalık ve günlük periyotta majör bir alçalan trendi de kırmış oldu. 16.200$ seviyesinden itibaren yükseliş kanalı içinde hareket eden Bitcoin’de 17.300 seviyesi hem direnç hem de kanal üst bandı olarak belirirken, kar satışları gelmesi halinde 17.000$ seviyesi destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye üzerinde kalındıkça 18.300 ve 19.000$ seviyelerine doğru yükseliş devam edebilir.

Dirençler: 17.350 / 18.300 / 19.100 Destekler: 17.000 / 16.800 / 16.200

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: Cointelegraph

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu