Ekonomi

Kripto sektörü en oturmuş iki ülke ABD ve Vietnam

blank

ABD’lilerin yalnızca yüzde 13,7’si Bitcoin (BTC) ve kripto kullanıyor. Borsaların işlem hacminde en büyük paya ise yine ABD’liler sahip.

Huobi’nin verilerine göre ABD, 2022’nin en “oturmuş” kripto para piyasası oldu.

Lider ABD ve Vietnam

Bitcoin ve altcoin fiyatları bu yıl çakılsa da, alana gösterilen ilgi tüm dünyada hala yüksek. Sektöre gösterilen ilgide başı çekenler ise sürpriz oldu.

Huobi Research, yıllık araştırma raporunda ABD’nin küresel merkezi borsa (CEX) hacminin yüzde 9,2’sinden sorumlu olduğunu ortaya koydu. DeFi söz konusu olduğunda ise oran çok daha yüksek: ABD’lilerin DeFi hacmindeki payı yüzde 31,8 ölçülüyor.

Diğer yandan, kripto kullananların genel nüfusa oranı ise yüzde 13,7. En yüksek orana sahip ülke ise yüzde 20,3 ile Vietnam.

Kripto piyasası gelişim grafiği. Kaynak: Huobi

ABD, kripto piyasasının oturmuşluğu konusunda ise diğer tüm rakiplerine fark arttı. ABD’nin puanı 91,9 iken, ikinci sıradaki Vietnam ise 35 puan aldı.

Yine de Huobi, Vietnam’ı kripto para yaygınlık oranı en yüksek ülke olarak tanımlıyor. Güney Kore ve Japonya’nın kripto piyasalarının da son derece aktif olduğu belirtiliyor.

blank
Ülkelere göre kripto oturmuşluk puanı. Kaynak: HuobiKaynak: Cointelegraph

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

blank
Ekonomi

SPK’dan foreks işlemleriyle ilgili açıklama

SPK, kamuoyunda foreks olarak bilinen kaldıraçlı işlemler nedeniyle yatırımcıların mağdur edildiği yönündeki ihbar ve şikayetlerin arttığını belirterek, kaldıraçlı işlemlerin yalnızca
blank
Ekonomi

Kısmetse Olur’u terk eden Aybüke ve Tolga çiftinden açıklama! ‘Sevgilimin gururu kırılıyordu’

Kısmetse Olur yarışmasında tanışıp aşk yaşamaya başlayan Aybüke Çangal ve Tolga Kandemir çifti, sosyal medyada yaptıkları canlı yayında programdan ayrılma