Yaşam

Küfür Etmek Abdesti Bozar Mı? Küfür Edince Abdest Bozulur Mu?

Tabii bazı durumlarda maddi açıdan kirlilik ile beraber hükmi kirlilik şeklinde iki farklı durum yaşanabilir. Bu konuda küfrün abdesti bozup bozmayacağı ise en merak edilen konular arasında yer alıyor.

 Küfür Etmek Abdesti Bozar mı?

 Küfrün abdesti bozup bozmadığı öğrenilmek istenen en önemli konular içerisinde gelir. Gün içerisinde özellikle ister istemez bazen insanın ağzından küfür çıkabiliyor. Her ne kadar insan iradesini kontrol etmeli ve onu engel olmalıysa bile, bazı zamanlar bu konuda hata yapılabiliyor. Böyle durumlarda ise, yani küfür edildiği vakit abdestin bozulacağını söylemek mümkündür. Bu sebepten dolayı İslamiyet açısından bir Müslümanın küfür ettiği vakit, hemen abdest alması gerektiği anlatılır. Mutlaka bu tavsiyeye uymak böyle durumlarda abdest almak en önemli husustur.

 Küfür Edince Abdest Bozulur mu?

 Hangi küfür olursa olsun küfür edildiği vakit abdest bozulur. Üstelik sadece küfür ile abdest bozulmaz. Kötü bir söz söylemek dahi abdesti bozabilir. Bu sebepten dolayı kötü düşüncelerden, kötü sözlerden ve küfürlerden her daim uzak kalmak gerekmektedir. Hatta dedikodu yapmak ve benzeri durumlar içerisine girmek de yine abdesti bozan durumlar arasında yer almaktadır.

 Böyle durumlarda ve küfür edildiği zamanlarda abdest almak Bir Müslümanın görevleri içerisinde gelir. Aksi takdirde kişi günü abdestsiz bir şekilde geçirmiş olur. Öfke kontrolü sağlamak, kötü sözler söylemek ve bu kontrol ile küfür etmemek bir Müslüman için çok önemlidir.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu