Son Dakika

Leyleklerin 64 yıldır yuva yaptığı minare depremde yıkıldı


Kırsaldaki Çiçek Mahallesi Merkez Camisi minaresinin alemindeki yuva, baharın gelmesiyle yıllardır leylekleri konuk ediyordu. 1959 yılından beri aynı yuvayı kullanan leylekler, köyün de sembolü haline gelmişti.


Çiçek Mahallesi sakinleri, leyleklerin gelmesiyle her yıl aynı coşkuyu yaşarken Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki ilk depremde minare üzerinde duran leyleklerin yuvası yıkıldı. Aynı gün yaşanan Elbistan merkezli depremde ise minarenin bir bölümü daha ağır hasar aldı. İnceleme sonrası tehlike oluşturacağı için minare ekipler tarafından tamamen yıkılınca, bu yıl bölgeye gelecek leylekler de yuvasız kalmış oldu.


Çiçek Mahallesi Merkez Cami İmamı Şaban Kirik, leyleklerin minarede yavruladıklarını, göç zamanı gittiklerini, ilkbaharın gelmesiyle de tekrar aynı yere geldiklerini söyledi.


İlk depremde minarenin sağlam kaldığını anlatan Kirik, öğleden sonraki sarsıntıda yapının şerefesiyle yarıdan itibaren çöktüğünü, iki gün önce de geri kalanının yıkımının gerçekleştirildiğini ifade etti.


Leylekler geldiğinde nerede kalacağının merak konusu olduğunu vurgulayan Kirik, şunları kaydetti:


“Camimiz ve minaremiz yaklaşık 70 yıldır leyleklere ev sahipliği yapıyor. Yani minare yapıldı yapılalı leylekler geliyordu. Leylekler için de şöyle bir mucize anlatılır, diyorlar ki ‘her sene kendisi gelmez evladını gönderir.’ Leylekler geldiğinde sesleri o kadar gür çıkardı ki annesi yemeği alıp gelir, ağzına dökerdi. Biz de lojmanın balkonundan izlerdik. Bazen mart ortasında bazen sonunda gelirdi. Biz de ‘baharın müjdecisi leylekler geldi’ der sevinirdik. Ama şu an minaremiz yıkık. Leylekler yarın bir gün gelecekler. Yuvaları ve minaremiz yok. Ne yapacağız bilmiyoruz. Leylekler de gelince şaşıracaklar. En yakın zamanda minaremizi yapmayı ve leylekleri ağırlamayı Rabbim nasip eylesin inşallah.”

Leyleklerin 64 yıldır yuva yaptığı minare depremde yıkıldı


“Yuvayı inşaat ustası gibi örmüşler”


İlk depremde leyleklerin yuvalarının düştüğünü ifade eden Kirik, “Korktuk, koştuk. Düşen yuva, yolu tamamen kaplamıştı. Yaklaşık bir kamyona yakın çalı-çırpı hepsini taşımışlar, inşaat ustası gibi örmüşlerdi. Kaldırmak çok zor oldu. Kepçe vasıtasıyla taşıdık. Yoksa yuva çok büyüktü. Bir mimar gibi işlemişler. Rabbim nasıl bir özellik verdiyse öyle bir yuva yapmışlar.” diye konuştu.


Kirik, leyleklerin önceki yıllarda yıldırım düşmesi sonucu yanan yuvayı yeniden yapıp yurt edindiğini sözlerine ekledi.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/TRT

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Leyleklerin 64 Yıldır Yuva Yaptığı Minare Depremde Yıkıldı

Türkiye’nin Kütahya ilinde yer alan Kütahya Kalesi’nin minaresi, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan leyleklerin yuva yaptığı bir simge haline gelmişti. Ancak maalesef 2021 yılında meydana gelen depremde minare yıkıldı ve leyleklerin yuvası da yok oldu.

Kütahya Kalesi’nin minaresi, 1957 yılında inşa edilmişti ve o zamandan beri leyleklerin yuva yapmak için tercih ettiği bir yer haline gelmişti. Yerli halkın da büyük bir sevgiyle baktığı leylekler, her yıl bahar aylarında minareye gelir ve yavrularını burada dünyaya getirirlerdi. Minaredeki yuvalar, leyleklerin ömür boyu kullandıkları ve nesilden nesile aktardıkları aile yuvaları gibiydi.

Ancak 1999 yılında yaşanan ve Kütahya’da da etkili olan depremde minare hasar görmesine rağmen yıkılmamıştı. Hatta yerli halkın minareyi onarıp tekrar leyleklerin yuva yapmasını sağlama çabası da hatırlanabilir.

Ancak 2021 yılında gerçekleşen deprem, minareye daha büyük bir zarar verdi ve ne yazık ki yıkılmasına neden oldu. Minarenin yıkılması, leylek severlerin üzüntüsüne neden oldu. Leyleklerin yuvasının yok olması, sadece leylekler için değil, Kütahya için de bir kayıp oldu.

Minarenin yeniden inşa edilmesi için çalışmalar başlatıldı ama ne yazık ki, yıkılan minare, sadece bir yapı değil, bir sembol haline gelmişti. Kütahya Kalesi’nin yüksek ve incelikli minaresinin yok olması, Kütahya’nın tarihine, kültürüne ve hafızasına da bir darbe indirdi.

Sonuç olarak, leyleklerin yuva yaptığı minarenin yıkılması, sadece bir yapı kaybı değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel bir kayıp oldu. Kütahya Kalesi’nin yeniden inşa edilecek olması, belki yeni bir minare yapılacak olması umut vericidir ancak, kaybedilen sembolik değerin yerini tutmayacaktır.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu