Türkiye

“Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner kuracağız”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ev sahipliğini yaptığımız zirve insani yardım teması ile icra edildi. 6 Şubat günü 11 ilimizde çok ciddi can kayıplarının yaşandığı 2 büyük depremi yaşadık. Deprem bölgesi şehirlerimiz sel felaketine maruz kaldı. Uzmanlar Kahramanmaraş merkezli depremleri insanlık tarihinin en kötü afetleri arasında olarak açıklıyor. Türkiye geniş bir alanda etki eden bu afete ağır kış şartlarında yakalanmıştır. İlk andan itibaren devletimizin tüm imkanlarını bölgeye yönlendirdik. Sivil toplum ve gönüllü vatandaşlarını da ekleyince yarım milyon kişi deprem bölgesindeydi.

Dünyanın pek çok yanından gelen ülkelerin arama kurtarma ekipleri bize destek verdi. Teşkilatımız üyeleri arama kurtarmadan sağlığa geniş bir alanda faaliyet göstermek üzere ekiplerini hemen Türkiye’ye sevk etti. Bölgede kurdukları sahra hastaneleri ile yaralarımızın sarılmasına destek verdiler. Zor günlerimizde yanımızda yer alan teşkilatımızın halklarına teşekkür ediyorum.

Türk dünyası tasada ve sevinçte bir olduğunu tekrar gösterdi. Depremzedelerimizi en kısa sürede kalıcı konutlara kavuşturmak için her türlü gayreti gösteriyoruz. Hedefimiz 1 yıl içinde deprem bölgesindeki konut ihtiyacını karşılayacak konutların sağlam şekilde inşasını yapmaktır. Çadır ve konteyner kentlerin kurulumu devam ediyor. Katar’dan gönderilen konteynerler yaklaşık 3 bin kadarı geldi. Ay sonuna kadar 10 bin tane gelecek. Mayıs ayı sonuna kadar 100 bin kurarak depremzedelerin taşınmasını sağlayacağız.

Şehirlerimizi en kısa sürede eski görkemine kavuşturacağız. Sel felaketlerinin yeniden kanattığı yaraları sarmak için gece gündüz çalışacağız. Vatandaşlarımız ülkemizin bir kısmında afetlerle boğuşurken hayatımızı eskisi gibi sürdüremeyiz.

Depremler sonrasında ülkemize yönelik yardım faaliyetleri, iş birliğinin geliştirilmesi toplantımızın ana maddesiydi. Afetler ve mücadele konusunda teşkilatımız olarak atılabilecek adımları ele aldık. İlgili kurumlarımız arasında işbirliğinin ileri seviyeye taşınmasını ve müteakip zirveye kadar TDT Sivil Koruma Mekanizmasının tesisini kararlaştırdık. Türk Yatırım Fonu Kurucu Anlaşması’nın imzalanması, zirvemizin somut kazanımlarından olmuştur.

Toplantıda teşkilatımızın bünyesinde bölgesel ulaştırma ve kararların süratle uygulanmasının önemini vurguladık. Ortak koridorun geliştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Enerji güvenliğinin sağlanması için görüş alış verişinde bulunduk. Mevcut ve gelecekte karşılaşılabilecek sınamalar karşısında mukavemetimizi artırmalıyız. Bunun için TDT’nin imkan ve kabiliyetlerini güçlendirmeliyiz.

Gerek bölgemizde gerekse küresel ölçekte Türk dünyasının önüne açtığı fırsat pencerelerini doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Kardeş ülkelerin yakalandığı başarıları ortak geleceğimiz adına çok kıymetli görüyorum. Teşkilatımız insanların ümidini yeşertmiştir. Ankara zirvesinin düzenlenmesine vesile olan Azerbaycan ve Özbekistan’a teşekkür ediyorum. Kara günümüzde yanımızda olan her bir kardeşimize minnet borcumuzu asla ödeyemeyeceğimizin bir kez daha altını çizmek istiyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu