Seyahat

Meksika Hakkında Her Şey; Meksika Bayrağının Anlamı, Meksika Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

blank

Yüzölçümü ise 1.972.550 kilometre kare olan Meksika merak edilen ve araştırılan ülkeler arasında yer almaktadır.

Meksika Hakkında Her Şey

Meksika ülkesi 117 07 derece batı boylamları ve 32 43 kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Pasifik Okyanusunun doğusunda bulunan ülke Amerika Bileşik Devletleri ve Guatemala ile sınır komşusu olmaktadır. Meksika ülkesi coğrafi konumu ile tropikal bir iklime sahipti. Yılda sadece iki ay yağmur yağmaktadır. İç kesimlere gidildikçe yükseklik de artmaktadır ve bu nedenle sıcaklık düşmektedir. 

Meksika 31 eyaletten oluşmaktadır. En kalabalık ve en gelişmiş eyaletleri Leon, Guadalajara, Toluca ve Monterrey olmaktadır. Ülkedeki yetişen tarım ürünleri pirinç, soya fasulyesi, pamuk ve şeker kamışıdır. Meksika’nın en fazla ihraç ettiği ürünlerin başında ise mısır gelmektedir. Ülkede son yıllarda madenciliğinde geliştiği bilinmektedir. Naica Madeninde şeffaf alçı taşı çıkarılmakta ve burası Meksika’nın en büyük madeni olmaktadır. Günlük 1 milyon 700 binden fazla petrol üretilirken Orta Amerika’nın en fazla petrol rezervi olan ülkeler arasında yer almaktadır. 

Meksika son zamanlarda çok sık araştırılan ülkeler arasında yer almaktadır. Nüfusu 128.932.753 olan Meksika ülkesinin son yıllarda 130 milyonun da üstüne çıktığı bilinmektedir. Nüfusun %b 30’luk kısmı yerli halktan oluşmaktadır. %65’lik kısmı ise melezlerden oluşmaktadır. Meksika’nın etnik nüfus dağılımında Perulular, Bolivyalılar, Paraguaylılar ve Arjantinliler yer almaktadır. Ortalama yaşam süresi ise kadınlarda 79 olurken erkekler 74 olmaktadır. Okuryazarlık oranına bakıldığında Meksika’da son 10 yılda bu oran %95’e yükselmiştir.

Meksika Bayrağının Anlamı Nedir?

Meksika 16 Eylül 1946 yılında kabul edilmiş be bayrağı yeşil, kırmızı ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bayraktaki kırmızı renk bağımsızlık savaşında hayatını kaybeden askerleri temsil etmektedir. Yeşil renk ise umudu simgelerken beyaz renk barışı simgelemektedir. Ülkenin eski bayrağında renkler aynı kalmakta arma sık sık değiştirilmiştir. Meksika ülkesinin günümüzde kullandığı bayrağın ortasında kartal figürü yer almaktadır. Ülkenin resmi armasında bulunan kartal devletin gücü ve otoritesini simgelemektedir. 

Meksika Başkenti Neresidir?

Meksika’nın başkenti Mexico City olmaktadır. Mexico City’nin yüzölçümü 1.485 kilometrekaredir. Ayrıca burası Meksika’nın en kalabalık şehri olarak bilinmektedir. Nüfusu 9 milyon olan Mexico City toplam 16 birimden oluşmaktadır. Bu birimlerin en büyüğü arasında Alvero, Obregon, Benito Juarez, Milpa Alta ve Gustava A. Madero bulunmaktadır. 

Başkent içerisinde ticaret, endüstri ve kültür turizmi gelişmiştir. Her yıl iki milyondan daha fazla yabancı turist ziyaret etmektedir. Mexico City’nin yapıları ise Zocalo Meydanı, Frida Kahlo Müzesi, Ulusal Antropoleji Müzesi, Chapultepec Kalesi Ve Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi olmaktadır. 

Meksika Saat Farkı Ne Kadar?

Ülkemiz konumu itibari ile Meksika ülkesinden 8 saat ileri olmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekir ise Meksika’da saat 12.30 olduğunda ülkemizde saat 20.30 olmaktadır. 

Meksika Para Birimi Nedir?

Meksika’nın resmi para birimi Meksika Pesosu olmaktadır. Parayı basma ve dağıtma yetkisi ise Banco de Mexico’ya ait olmaktadır. 

Norveç Hakkında Her Şey; Norveç Bayrağının Anlamı, Norveç Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Norveç Hakkında Her Şey; Norveç Bayrağının Anlamı, Norveç Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?Kaynak: NTV/CNN

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

blank
Seyahat

Rusya, Türkiye dahil 19 ülkeye vize kolaylığı sağlayacak – Son Dakika Dünya Haberleri

Söz konusu vatandaşlara 6 aya kadar vize verilmesine karar verilirken, vize kolaylığı sağlanacak ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Çin ve
blank
Seyahat

Hırvatistan Hakkında Her Şey; Hırvatistan Bayrağının Anlamı, Hırvatistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

21.02.2023 17:52 Son Güncelleme: 21.02.2023 17:54 Hırvatistan Hakkında Her Şey  Hırvatistan, resmi adı ile Hırvatistan Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Ülke Orta
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com