Türk Dünyası

MERKEZ BANKASI Zorunlu Karşılık Uygulamasında Değişikliğe Gidiyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), miktarsal sıkılaştırma için ilk adımı attı. TCMB, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i yayımladı. Bu tebliğe göre, Kur Korumalı Mevduatların (KKM) zorunlu karşılık oranları artırıldı. Bu sayede, Türk lirası likidite fazlasının sisteme geri çekilmesi sağlanacak.

Ayrıca, vadeli Türk lirası mevduata geçişi teşvik etmek amacıyla, kur korumalı hesaplar için yüzde 15 oranında zorunlu karşılık tesis edilmesi zorunluluğu getirildi. Bu değişiklikle birlikte, piyasadan 450-500 milyar Türk lirası likidite fazlasının çekilmesi bekleniyor.

Zorunlu karşılıklar, 21 Temmuz tarihine kadar hesaplanacak yükümlülükler üzerinden 4 Ağustos’tan itibaren uygulanacak.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), 20 Temmuz’da yaptığı toplantıda politika faizini yüzde 15’ten yüzde 17,5’e yükseltmiş ve kademeli sıkılaştırma kararları almıştı.

Zorunlu karşılıklar, bankaların ve diğer finansal kuruluşların bilançolarında taşıdıkları yükümlülüklere karşılık olarak merkez bankasında tutmak zorunda oldukları rezerv miktarını gösterir. Bu oran, para politikasının bir aracı olarak kullanılır. Zorunlu karşılık oranının artırılması durumunda bankaların verebileceği kredi miktarı azalır ve harcama talebi düşer. Tersine oranın düşürülmesi durumunda bankaların verebileceği kredi miktarı artar ve ekonomik büyümeye olumlu etki yapar.

TCMB, 2010 yılından itibaren zorunlu karşılıkları etkin bir şekilde kullanmaktadır.

Bu haber, yeni teknolojiler çalışması kapsamında ACM Cyprus tarafından yeniden yazılmıştır. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu