Yaşam

Mira İsminin Anlamı Nedir? Mira İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Mira İsminin Anlamı Nedir? 

Son yıllarda en çok sık duyulan isimlerden birisi de Mira oldu. Anne ve baba olmaya hazırlanan kişiler tarafından sıkça araştırılan Mira ismi, pek çok dilde kullanılan bir sözcüktür. Doğacak olan kız bebeklerine koyulan Mira ismi ise, Farsçada, İspanyolcada, Sanskritçede, Rusçada ve İbranicede kullanılır.

Genellikle de İspanyolcada “bakmak” anlamına da gelir. Farsçada, emir veren komutan anlamını taşır. Sanskritçede ise, “okyanus” anlamına gelir. Rusçada ise, “Dünya” İbranicede de “sınır” anlamına gelir. Arapçada ise, “tartışma” anlamına gelir. Eski likya kentlerinden birisinin ismi olan Mira isminin de en çok konuşulan anlamı ise, Kuyruklu Yıldız olarak bilinir. Türkiye’de yaklaşık olarak 12.426 kişide bulunan Mira ismi, İstanbul’da da 718 kişide bulunuyor.

Mira İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Mira ismi, Kur’an’ı Kerim’de yer alan Kehf suresinde geçer. Kehf suresinin 22. ayeti ise, İnsanların Ashab-ı Kehf hakkındaki tartışmalarını ifade ederken kullanılır.

Mira İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Kız bebek sahibi olacak anne ve baba adayları genellikle bebeklerine koyacakları isim konusunda yakın çevresinden destek alırken aynı zamanda da internet üzerinden de sıkça araştırma yapıyor. Bebeğine farklı ve daha önce az duyulmuş olan bir isim vermek isteyen kişiler, Mira isminin üzerinde dururken, anlamını da sıkça merak ediyor. Yapılan çeşitli araştırmalara göre son yıllarda sıkça tercih edilen ve giderek daha da popüler bir hale gelen Mira isminin anlamı hakkında detaylı araştırmalar yapılıyor. 

Mira İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Günümüzde en dikkat çekici kız isimleri arasında yer alan Mira ismi, en dikkat çeken seçenekler arasında yer alıyor. Hem söylenişinin kolay olması, hem popüler dizilerde yer alan karakterlerin ismi olması hem de kulağa hoş gelmesi bu ismin sıkça tercih edilmesini sağlıyor. Mira ismi aynı zamanda da başarıyı, gücü ve azmi temsil eder.

Latincede ise, “Mira” kelimesi aynen geçmese bile mirat, mir/us, mirati, mir/or gibi şekillerde bulunur. Bu kelimelerin anlamı ise, hayret verici, harika, olağanüstü gibi kelimelere karşılık gelir. Bazı zamanlarda ise, hayran olmak anlamında kullanılır. Geçmişi Antik çağlara kadar uzanan Mira ismi, en özel isimlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Miranın taşıdığı anlamlar ise şöyledir;

Bir kuyruklu yıldızın ismi,

Eski Likya kentlerinden birinin ismidir,

İspanyolcada ise, ‘bak’ anlamına gelir. 

Beren İsminin Anlamı Nedir? Beren İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Beren İsminin Anlamı Nedir? Beren İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/CNN

#Mira #İsminin #Anlamı #Nedir #Mira #İsmi #Kuranda #Geçer #TDK #Sözlük #Anlamı #Demek

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu