Kültür & Sanat

MÖ Nasıl Yazılır? MÖ TDK Doğru Yazılışı… M.Ö Arasında Nokta Var Mı?

 MÖ Nasıl Yazılır?

 Tarihi bazı olayları anlatırken genelde mö kelimeleri kullanılır. Ancak bu kelimelerin milattan önceki dönemi anlattığını göstermek için, genelde araya nokta konur. Çünkü bu kelimeler aynı zamanda 2 farklı sözcüğü anlatan bir yapı olarak ön plana çıkar. Bu doğrultuda milattan önce şeklinde öne çıkması ile birlikte, M.Ö. olarak nokta koymak suretiyle değerlendirilir.

 MÖ TDK Doğru Yazılışı

 Türk Dil Kurumu noktasında ele alındığı zaman mö kısaltması için, mutlaka bir nokta konulması gerektiğini söylemek gerekir. Daha doğrusu sadece bir tane nokta değil iki tane noktanın değerlendirilmesi gerekir.

 Mö (yanlış)

 M.Ö. (Doğru)

 Bu şekilde ikinci verilen kısaltma üzerinden doğru biçimde değerlendirmek mümkün. Çünkü hem büyük harflerle kullanılır hem de araya nokta koymak suretiyle tam bir kısaltma olduğu anlaşılır.

 M.Ö Arasında Nokta Var mı?

 Bir kısaltma olarak öne çıkması ile beraber mö için, nokta işareti değerlendirilir. Çünkü adından da anlaşılacağı gibi bu bir kısaltmadır ve kısaltmaları anlatmak için nokta kullanılır. Bu sebepten dolayı hem m harfi hem de o harfinin ön tarafına nokta yerleştirilmesi gerekmektedir.

 ‘’Mısırlılar M.Ö. yaşamış antik dönem uygarlığıdır.’’

 Bu şekilde noktayı değerlendirmek suretiyle kısaltma olarak M.Ö. şeklinde kullanmak mümkün. Özellikle tarihsel açıdan birçok farklı konuyu anlatırken değerlendirilen önemli kısaltmalardan biridir. Milattan önce olarak değerlendirilen bu kısaltma, milattan sonra şeklinde M.S. biçiminde değerlendirilir.

Revize Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Revize Etmek Ne Demek?

Revize Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Revize Etmek Ne Demek?

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: BRTK/NTV/CNN

#MÖ #Nasıl #Yazılır #MÖ #TDK #Doğru #Yazılışı.. #M.Ö #Arasında #Nokta #Var #Mı

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu