Kıbrıs

Muharrem Osmanlı, işletmesinde günde bir tona kadar kahve üretimi ve paketlemesi yapabiliyor

 

 

 

Geçmişten günümüze gelen ve tarihi çok eskilere dayanan vazgeçilmez kahve kültürü nesilden nesile aktarılıyor.

Kokusu, tadı, köpüğü ve çeşitleriyle kendine özgü bir lezzeti olan Türk kahvesi, konukseverliğin ve paylaşımın da bir simgesi.

Kıbrıs Türk toplumunda eve gelen misafire kahve ikramı oldukça yaygın.

Dünyanın birçok ülkesinde de tüketilen Türk kahvesi üretimi, ülkemizde de gelişmeye devam ediyor.

Güzelyurt’ta 2012 yılında küçük bir denemeyle başlayan kahve üretme macerası bugünlerde günde bir tona kadar üretim ve paketleme yapabilen bir işletmeye dönüştü.

Brezilya ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen hammade ile kahve üretimi ve paketleme yapan tesisin direktörlerinden Muharrem Osmanlı, yaptıkları çalışmaları BRT’ye anlattı.

Osmanlı, Kıbrıs kültürünün bir parçası olan kahve içmeyi çok sevdiğini ve bu alanda bir iş yapmak için yola çıktıklarını kaydederek, kurdukları işletmeyi büyüttüklerini ve değişik çeşitlerde kahve üretimine başladıklarını söyledi.

İşletmede her türlü kahve çeşidini üretme şansı bulunduğunu kaydeden Osmanlı, Türk kahvesinin yanı sıra, son dönemlerde tercih edilen aromalı kahveler, espresso ve filtre kahve gibi ürünleri de üretebildiklerini ifade etti.

Osmanlı, kahvenin özen isteyen bir iş olduğunu ve damak tadına göre üretimlerin de yapılabildiğine vurgu yaparak, yaptıkları çalışmalar sayesinde kahve ihraç edebilecek pozisyona geldiklerini ve bunun hedefleri arasında bulunduğunu belirtti.

Genç girişimcilere yapılacak desteklerle ve üretime yapılacak katkılarla bu tip işletmelerin artacağına inanç belirten Osmanlı, halkın da yerli üretimi desteklenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.BRT

  

Pools Plus Cyprus


Kaynak: BRTK

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu