Türkiye

Naci Görür İstanbul dahil 5 kente deprem uyarısı yaptı! Geçmişte büyük depremler üretmiştir dediği iller hangileri?

Türkiye’de 6 Şubat tarihinde yaşanan depremler sonrasında çevre illerde yeni depremler ve yurt genelinde bağımsız sarsıntılar meydana gelmeye devam ediyor. Fay hatlarında yaşanan bu hareketlilik İstanbul’da yaşayan kişiler tarafından endişe uyandırdı. Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Sivas ve Kayseri’de peş peşe yaşanan depremler sonrası açıklama yaptı.

NACİ GÖRÜR’ÜN DEPREM UYARISI VERDİĞİ İLLER HANGİLERİ?

Geçmişte aynı fay hattı üzerinde büyük depremlerin olduğuna dikkat çeken Görür, “Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer 7 olmuştur.” ifadelerini kullandı.

NACİ GÖRÜR’DEN İSTANBUL DAHİL 5 KENTE DEPREM UYARISI

Naci Görür açıklamasının devamında, “1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle.

Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum. Yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır.” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremi ile ilgili ise daha önceleri “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama!

Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama!

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu