Kıbrıs

“Nesiller Buluşuyor” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini törenle aldı – BRTK

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tangül Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı iş birliğiyle bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Nesiller Buluşuyor” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini Acapulco Hotel’de düzenlenen törenle aldı.

Ortaokul ve lise olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmayla öğrencileri büyükleriyle buluşturularak, unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerin, sosyal ve kültürel yaşantıların genç nesillere aktarılması hedeflendi.

Yarışmaya, ortaokul kategorisinde 74, lise kategorisinde ise 34 olmak üzere toplamda 108 eser katıldı.

Tangül-Ünal Çağıner Çoculara Yardım Vakfı Başkanı Vacide Gören, bu yıl 3.sü düzenlenen, “Nesiller Buluşuyor Yarışması”’nın Kıbrıs Türk Halkının geçmişi, tecrübeleri, anılarının ve değerlerinin paylaşıldığını belirterek, yarışmanın tüm bu değerleri geleceğe taşıması adına büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun nesiller arasındaki iletişim bağlarının teknolojinin gelişmesiyle azaldığına dikkat çekerek, projenin bu bağların gelişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.
Kıbrıs Türk kültürü gelenek ve göreneklerini geleceğe taşımayı hedefleyen yarışmanın en büyük kazananının KKTC Devleti olduğunu dile getiren Uzun, Milli Eğitim Bakanlığ’ının sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde bu gibi projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasında, yarışmanın önemine vurgu yaparak, yarışmanın, Kıbrıslı Türklerin , köklerine sarılarak vatan topraklarına gelenek , görenek ve kültürüne sahip çıkmasının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yeni nesillerin köklerine bağlı olarak yetişmesinin önemine vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, yarışmayla kayıt altına alınan her bir değerin, gelecekte araştırmacılara kaynak oluşturacağına dikkat çekti.

Kıbrıs Türk kültürünün gerçek taşıyıcıları olan ve bugün yaşları 80’lere ulaşan nesilden kültür gelenek ve göreneğe ait her türlü bilginin kayıt altına alınması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu organizasyonu hayata geçiren Tangül-Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’nı kutladı.

Kıbrıslı Türklerin 450 yıl boyunca böyle vatansever insanlar sayesinde ayakta kaldığını , bundan sonra da, kültürünü yaşatmak isteyen vatansever insanların çabalarıyla ayakta kalmaya devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz kökümüze bağlandıkça yükselmeye devam edeceğiz”diye konuştu.

Yarışmada Ortaokul kategorisinde,Türk Maarif Koleji’nden Hasan Zekican birinci, Osman Necat Konuk Ortaokulundan Arif Arnavut Şahlan ikinciliği, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’ndan Rima özduru üçüncülüğü kazanırken, Tangül Çağıner Özel Ödülü Şehit Turgut Ortaokulundan Neşe Baki, Ünal Çağıner Özel Ödülü Güzelyürt Türk Maarif Kolejinden Deniz Özkıraç ,Nezihe – Mustafa Özensoy Onur Ödülü ise Dipkarpaz Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’ndan Nejla Arslan’ın oldu.

“Nesiller Buluşuyor” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini törenle aldı – BRTK

Lise kategorisinde,Güzelyurt Türk Maarif Koleji’nden Dilay Öksüz birinci, Haydarpaşa Ticaret Lisesinden Zernişan Aladağ ikinci, 20 Temmuz Fen Lisesi’nden Melisa S. Tokpınar üçüncü olurken, Tangül Çağıner Özel Ödülü Haydarpaşa Ticaret Lisesi’nden Fatoş Yürün’ün, Ünal Çağıner Özel Ödülü 20 Temmuz Fen Lisesi’nden Meryem İrem Tutar’ın, Nezihe – Mustafa Özensoy Onur Ödülü ise 20 Temmuz Fen Lisesinden Ahmet Bolat’ın oldu.

brt


 

Pools Plus Cyprus

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu