Magazin

Nurhan Damcıoğlu’nun Vedası: Son Dakika Magazin Haberleri

Ünlü Sanatçı Nurhan Damcıoğlu Vefat Etti

Türkiye’nin kanto müziğini tanımasında büyük rol oynayan ve ülkenin en sevilen sanatçılarından biri olan Nurhan Damcıoğlu, kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. 82 yaşındaki sanatçı için İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde anma töreni düzenlendi.

Törende, Damcıoğlu’nun biyografisi okundu ve ‘Kanto Kraliçesi’nin yeğeni kürsüye çıkarak konuşma yaptı. Törende ayrıca Damcıoğlu için hazırlanan sinevizyon gösterildi ve tören sonunda sanatçı dakikalarca ayakta alkışlandı.

Sanatçının İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı yeğeni Yağmur Damcıoğlu, “Halam çok enerjik, çok hayat dolu bir insandı. Seyirci ile şahsına özel, farklı bir iletişimi vardı. Türk tiyatro tarihinin bir ögesiydi. Onunla birlikte bir dönem kapandı. Halam bir kurum sanatçısı değil, milyonların gönlünde taht kurmuş bir halk sanatçısıydı” dedi ve ekledi: “Hayatımdaki en cesur emekçi kadın halacığım; bıraktığın miras ışık olacak.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de anmaya katılarak, “Türkiye’nin en güzel, en büyük sanatçılarından biri, Türkiye’nin neşesiydi. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

1969’da ilk olarak kanto türü şarkı söyleyen ve ardından tiyatroyu tamamen bırakarak kendini tümüyle kantoya veren Damcıoğlu, Türkiye’nin ilk kadın Müslüman kanto sanatçısıydı. Sanatçı, çocuk yaşlarından bu yana tiyatro ile iç içeydi.

Yaklaşık 10 yıldır İzmir Karşıyaka’da yaşayan sanatçının naaşı, Beşikçioğlu Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Doğançay Mezarlığı’na defnedilecek.

Türkiye’nin sevilen sanatçılarından olan Nurhan Damcıoğlu, sevenleri tarafından özlenecek ve eserleriyle hatırlanmaya devam edecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu